Czym jest quiet quitting i czy stanowi zagrożenie?
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Kobiety świetnie spełniają się w roli liderek, prowadzą innowacyjne przedsięwzięcia i zarządzają firmami. Dzisiaj na ten temat rozmawiam z Dagmarą Tarką. Dagmara Tarka – psycholożka, ekspertka w dziedzinie PR-u i…
Zanim przejdziesz do zaawansowanych technik negocjacyjnych, musisz koniecznie poznać ich fundamenty. Poznaj reguły wpływania na ludzi wg. Roberta Cialdiniego, eksperta w dziedzinie psychologii społecznej i autora jednej z ważniejszych…
HR staje się coraz bardziej techniczny. Tworzone są koncepcje, modele, wymyślane coraz nowsze benefity. A czasami największe braki są w podstawach. Istnieje przekonanie, zresztą prawdziwe, że „przychodzi się…
Klienci wymuszają zmiany i sytuacja wymusza zmiany. Czy więc warto jest się zmieniać? Jeżeli spojrzysz na to, że YouTube miał być portalem randkowym – zapewne tak. Słuchać klienta…
Na rynku nie wygrywają ci, którzy robią wszystko po trochu. Wygrywają ci, którzy robią mniej – ale za to doskonale. Lisy są przebiegłe, zwinne, ciekawe świata, szybkie, a…
Doradztwo biznesowe nie dotyczy tylko wielkich korporacji – porady biznesowe są również domeną mniejszych firm. Pozostają kluczowe pytania – czy warto i czy to się opłaca? Wszyscy znamy…
Dzisiejsze ćwiczenie pomaga znaleźć słabości w dotychczasowym biznesie, a jednocześnie uwalnia kreatywność niezbędną do wprowadzenie poprawy lub nowych strategii. Ćwiczenie polegające na „wymyśleniu konkurencji” jest często stosowane przez…
Jakie otoczenie wspiera w uzyskiwaniu najlepszych wyników? Odpowiedź znajdziemy w modelu SCARF – opartym na mechanizmach działania mózgu. Do tej pory w kontekście zarządzania często mówiło się o…
Każdy ma 24 godziny do wykorzystania. Niektórzy ogarniają wszystko i jeszcze im zostaje czasu. Inni nie mogą sobie poradzić z natłokiem zadań. Należało by zacząć od tego, że…
Praca czy biznes wpływa na to kim jesteśmy, ale działa to też w drugą stronę. To, kim jesteśmy (nie tylko w aspekcie profesjonalnym) wpływa na to jak pracujemy i…
Lubimy używać zwrotu „ale”, ale to nie do końca dobrze. Dlaczego? Ponieważ w tym wszystkim gubimy przekaz i skupiamy uwagę odbiorcy na tym co jest po „ale”. Jak to…
Koszt alternatywny łatwo zdefiniować. Nieco trudniej jest zastosować wiedzę o nim w praktyce. A im firma bardziej się rozrasta tym jest to ważniejsze. Koszt alternatywny to inaczej koszt…
Robisz kilka rzeczy naraz, bo masz podzielną uwagę i nie chcesz tracić czasu? Zróbmy więc pewne ćwiczenie, które Ci udowodni, że tak nie jest… W życiu zawodowym, czy to kiedy…
Słowa przedsiębiorstwo i firma bywają stosowane zamiennie. Tak się przyjęło i to jest ok. Jednak w znaczeniu prawnym to zupełnie co innego. Podobnie jest z przedsiębiorcą… Jak piszę…
Jak ostatnio ustaliliśmy, styl zarządzania należy dopasowywać – i do sytuacji i do ludzi. Dzisiaj o tym jak rozmawiać z pracownikami na poszczególnych etapach ich rozwoju. Koncepcja, którą…
Siatka menedżerska (Blake i Mouton) jest narzędziem do analizy stylów zarządzania. Opisuje 4 podstawowe typy i jeden dodatkowy. A Ty – jakim jesteś menedżerem? Na wstępie muszę powiedzieć,…
Dług zarządzania – w codziennym natłoku spraw łatwo go zaciągnąć. Problem pojawia się, jak to zwykle bywa, kiedy trzeba go spłacić. Czym jest ten debet? I jak go uniknąć?…
Delegowanie jest jedną z najważniejszych funkcji zarządzania. Powinieneś wiedzieć nie tylko jak delegować, ale i kiedy. Nie zawsze i nie każdemu to wychodzi, szczególnie osobom z krótkim stażem menedżerskim…
W zarządzaniu bez praktyki ani rusz. Mówiłem o tym i zawsze to powtórzę. Co więcej – teoria ma różne pułapki, z których warto zdać sobie sprawę. Dzisiaj właśnie o…
Najczęściej strategię utożsamiamy z odpowiedzią na pytanie „co robimy”. W dobrze zarządzanej firmie poszukuje się jednak również odpowiedzi na pytanie „czego nie robimy”. Jeżeli nie będziemy wiedzieli czym firma…
Niekompetentny człowiek na wysokim stanowisku? Bywa – i mówi o tym zasada Petera. Mówi też ona o tym, dlaczego awans nie zawsze jest najlepszą nagrodą. Na wstępie należało…
Jeżeli nie wiesz czym jest Pareto – koniecznie się dowiedz. Jeżeli wiesz – przeczytaj na co uważać. Zarządzanie uwielbia różne prawa i reguły. Tym bardziej trudne nazwy i akronimy. Zasada…
Być może rozmawiałeś z kimś, kto w ogóle Cię nie rozumiał (i nie chodziło o używany język). Byliście z innych światów. Jednak zamiast się wściekać – warto zdać sobie…
Jak przetestować produkt zanim się w niego zainwestuje większe pieniądze? Cała magia tkwi w zwinnym zarządzaniu … i w MVP. Współczesne zarządzanie jest zwinne, szybkie, odchudzone. Jest nastawione…
Czy przedsiębiorca będzie dobrym menedżerem? A czy menedżer będzie dobrym przedsiębiorcą? Czasem tak, ale czasem nie. A to dlatego, że każda z tych osób ma inną funkcję w kreowaniu…
Dzisiaj trochę o tym, jakie wskaźniki rentowności są wykorzystywane w pracy menedżera. Warto je znać niezależnie od tego, czy zarządzamy małą grupą czy też całą firmą. Mogą się one…
Czy to, że zespół dobrze sobie radzi podczas Twojej nieobecności, oznacza, że jesteś niepotrzebny? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Menedżer być musi. Nawet nieformalne zespoły i nawet…
Feedback bywa trudny. Często skutkuje rozgoryczeniem i nie jest skuteczny. Jak temu zaradzić? Pomocny może być model CONNECT, który dzisiaj omawiam. Feedback – niby prosta informacja zwrotna, a…
Chyba najważniejszym, czego można się nauczyć o giełdzie to, że jest to rynek spekulacyjny. A z tym wiąże się kilka ważnych rzeczy, które regulują to, jak zachowają się akcje.…
Całe współczesne zarządzanie opiera się na zarządzaniu przez cele. Tym samym warto korzystać z odpowiednich i aktualnych matryc wyznaczenia celów. Dzisiaj kilka słów o metodyce SMARTER. Odkąd pamiętam…
Japonia jest dzisiaj gospodarczą potęgą, co jest w dużej mierze zasługą stosowania filozofii biznesowej, która przenika japońskie przedsiębiorstwa oraz przyczynia się do podnoszenia efektywności gospodarek zachodnich – kaizen. Czym…
Milionerzy, właściciele wielkich firm – często nie mają dyplomu szkoły biznesu. Czasami w ogóle nie mają dyplomu szkoły wyższej. Czy to znaczy, że nauka zarządzania jest bez sensu? …
Panuje powszechna moda na stratup’y. I ja to szanuję. Jednak jeżeli wybierzesz się w biznesową podróż życia pamiętaj, że startup to tylko jedna z wielu dróg. W biznesie, jak we…
Greg Albrecht – przedsiębiorca, anioł biznesu, przedsiębiorca coach. Jakiś czas temu napisałem do niego z prośbą o udzielenie wywiadu. I dzisiaj ten wywiad publikuję 😉 Wcześniej oglądałem wywiady, które publikował…
Cel, nawet najbardziej szczytny i najbardziej ambitny nic nie znaczy (a wręcz wprowadza niepotrzebny zamęt) jeżeli nie jest realizowany. Lub jest realizowany przez tydzień/miesiąc a potem zapomniany. Dzisiejszy artykuł jest…
Jeżeli już wiesz co chcesz osiągnąć, co jest Twoim celem – jeszcze nie jest czas na działanie. Teraz przerzuć to na kartkę papieru i wyznacz ramy celu. Jeżeli zapoznałeś się…
Jeżeli Twoja droga ma Cię prowadzić do celu to musisz sprecyzować swój cel. Spisać go na kartce. Być świadomym celu. Oto pierwszy artykuł z cyklu poświęconego wyznaczania celów. Na Instagramie…
Pewnie czytałeś o tym jak prowadzić negocjacje skutecznie. O tym też napiszę. Dzisiaj jednak o tym jak prowadzić negocjacje tak, aby nie przypominały rosyjskiej ruletki. W ostatnim wpisie…
Zakazywanie sprzedaży maseczek na Allegro, ustalanie maksymalnych cen. To nie tylko jest niedopuszczalne. Jest też nieetyczne. I na dobrą sprawę jest strzałem w stopę. Każdy pomysł sterowania wolnym…
Tak jak „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” tak i wiele dróg prowadzi do sukcesu. Kogo jednak słuchać skoro każdy mówi co innego? Jeżeli spojrzysz na chociażby dwóch CEO (dyrektorów generalnych/wykonawczych)…