Lubimy używać zwrotu „ale”, ale to nie do końca dobrze. Dlaczego? Ponieważ w tym wszystkim gubimy przekaz i skupiamy uwagę odbiorcy na tym co jest po „ale”. Jak to działa? I co używać zamiast?

 

Ale – najczęściej występuję jako spójnik, który, zgodnie ze słownikiem PWN wyraża treści odmienne, przeciwieństwo. Czyli używając „ale” mówimy jedno – po to, żeby od razu to skontrować. Nie ma nic w tym złego jeżeli taki jest zamysł. Problem w tym, że nie zawsze taki zamysł mamy i wtedy de facto komunikujemy nie to co chcemy.

 

Ale kasuje poprzednie zdanie

 

Zwrot „ale” w zasadzie kasuje zdanie poprzedzające i zwraca uwagę odbiorcy na to co po nim następuje. Zobaczmy jak to wygląda na przykładach.

 

W negocjacjach

„Możemy pójść na ustępstwo w kwestii terminu, ale ceny nie możemy obniżyć” –  przykuwasz uwagę partnera w negocjacjach na ceny, a terminy (i ustępstwo, które proponujemy) schodzą na dalszy plan.

 

W komunikacji z klientem

„Świetnie nam się współpracuje z Państwem, ale musimy podwyższyć ceny” – znowu rzucamy światło na cenę, a kwestia dobrej współpracy jest przyćmiona.

 

Dawanie feedbacku pracownikowi

„Dobrze zrobiłeś ten projekt, ale źle go wyceniłeś” – pracownik zwraca uwagę na złą wycenę, a nie na to, że mimo wszystko dobrze poprowadził projekt.

 

W kwestii feedbacku jest to w ogóle grubszy temat. Z jakichś powodów wielu menedżerów nieumiejętnie stosuje metodę kanapki. Czyli na początku mówi się coś miłego, potem jest wielkie ALE, a potem na osłodę znowu coś miłego. Pracownik skupia się głównie na tym mięsku w kanapce czyli na tym co złe. Zresztą o tej metodzie można dużo mówić, jest już tak znana, że pracownicy w wielu firmach, kiedy menedżer ich pochwali – już spodziewają się krytyki (sic!).

 

Co zamiast ale?

 

Cóż, jeżeli chcesz zwrócić uwagę na dwie rzeczy to użyj słowa, która naturalnie zwraca uwagę dwie rzeczy czyli np. jednocześnie. Mała zmiana, a jednak dużo daje – czy to w zarządzaniu, czy w negocjacjach czy w feedbacku. Pewnie znalazło by się jeszcze kilka zastosowań.

 

Oczywiście ale można używać – w tych sytuacjach, kiedy faktycznie chcemy zwrócić uwagę rozmówcy głównie na zdanie po tym spójniku występujące.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?