Czym jest quiet quitting i czy stanowi zagrożenie?
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Prowadząc firmę prędzej czy później będziesz musiał delegować. Przynajmniej jeżeli firma nie upadnie. Jeżeli biznes będzie się rozwijał to i spraw będzie coraz więcej. Potrzebni więc będą ludzie. Jednym z głównych zadań menedżera jest zarządzanie ludźmi, w tym motywowanie, mentoring, szkolenie, pełnienie w pewnym sensie roli psychologa. I oczywiście delegowanie.
Kiedy powinniśmy delegować? To oczywiście kwestia doświadczenia i wyczucia (które przychodzi wraz z tym pierwszym), ale pewną pomoc może stanowić tzw. macierz Eisenhowera (zwana również kwadratem Eisenhowera lub matrycą priorytetów / zarządzania czasem), będąca narzędziem opracowanym przez generała Dwighta Eisenhowera, który był 34-tym prezydentem USA.
Eisenhower stworzył wykres, gdzie z jednej strony oceniane jest zadanie pod kontem ważności, a z drugiej pod kątem pilności. Powstał podział na 4 ćwiartki:
Te cztery ćwiartki opisuje się dalej, w zależności od tego czym i w jaki sposób trzeba się zająć:
Poniżej pokazuję to wszystko już w tabelach.
Co do tego co oznaczyłem gwiazdką, czyli „ogranicz*” – według niektórych teorii powinno tam się znaleźć „wyeliminuj”. Osobiście się z tym nie zgadzam. Odrobina luzu, chociaż chwilowego odpoczynku (nawet w pracy) przydaje się. I to nie tylko w kontekście własnym, ale i pracowników.
Od razu uczulę jeszcze raz – macierz Eisenhowera to narzędzie, z którego można i należy czerpać. Ale nie zawsze dosłownie. To tylko pewien drogowskaz. Szczególnie, jeżeli firma zacznie się rozrastać, to okaże się, że nawet jak coś będzie i ważne, i pilne – będziesz musiał delegować.
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Kobiety świetnie spełniają się w roli liderek, prowadzą innowacyjne przedsięwzięcia i zarządzają firmami. Dzisiaj na ten temat rozmawiam z Dagmarą Tarką. Dagmara Tarka – psycholożka, ekspertka w dziedzinie PR-u i…
Zanim przejdziesz do zaawansowanych technik negocjacyjnych, musisz koniecznie poznać ich fundamenty. Poznaj reguły wpływania na ludzi wg. Roberta Cialdiniego, eksperta w dziedzinie psychologii społecznej i autora jednej z ważniejszych…
HR staje się coraz bardziej techniczny. Tworzone są koncepcje, modele, wymyślane coraz nowsze benefity. A czasami największe braki są w podstawach. Istnieje przekonanie, zresztą prawdziwe, że „przychodzi się…