Dług zarządzania – w codziennym natłoku spraw łatwo go zaciągnąć. Problem pojawia się, jak to zwykle bywa, kiedy trzeba go spłacić. Czym jest ten debet? I jak go uniknąć?

 

Z pojęciem „dług zarządzania”, a właściwie z jego definicją, spotkałem się podczas lektury wybitnej książki biznesowej – „Najtrudniejsze w tym co trudne: prowadzenie biznesu, gdy nie ma prostych odpowiedzi” – autorstwa Bena Horowitza.

 

Ten wybitny menedżer pisał o tym, że czasem kierownicy robią coś tylko dlatego, że tak jest prosto na daną chwilę. Robią coś, bo nie ma to katastrofalnych skutków (póki co) a nie chcą tracić czasu na analizy, myślenie nad nowymi rozwiązaniami. Robią coś – bo „później się to ogarnie”.

 

Różne formy długów zarządzania

 

Dług zarządzania może mieć różne formy i różne przyczyny:

  • Może chodzić o stosowanie prostych, acz nieskutecznych technik w stylu – „ktoś nam grozi, że rzuci pracę z dnia na dzień podczas ważnego projektu, więc przystajemy na abstrakcyjne warunki finansowe”, co prowadzi do zezwolenia na „kulturę szantażu” w firmie.
  • Może to być sztuczne „robienie” targetu poprzez stosowanie nieakceptowalnych rabatów i zaniżanie cen.
  • Czasem przyczyną jest względna optymalizacja czasu – np. nie rozpatrujesz danej sprawy w wyznaczonym terminie, bo przecież to „może poczekać”. Z tym, że to tak będzie czekało przez następny miesiąc.

 

Co będzie, jeśli nie spłacimy długu zarządzania?

 

Cóż – wtedy narosną odsetki. Te mało znaczące komplikację wkrótce urosną – a wtedy może być ciężko spłacić ten dług. Może się okazać wtedy, że to małe „przymknięcie oka” finalnie stanie się dużym problemem.

 

Perfekcjonizm a dług zarządzania

 

„Done is better than perfect” – slogan kojarzący się w dużej mierze z filozofią Facebooka, slogan, który działa. Równie kiepską sprawą jest poddanie się perfekcjonizmowi – wtedy może się okazać, że nie będziemy w stanie działać.

 

To, czy można sobie pozwolić na „mały debecik” każdy powinien przeanalizować we własnym zakresie. Zawsze jednak warto mieć na uwadze to, czy będziemy w stanie go spłacić. Jeżeli tak – zróbmy to jak najszybciej.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?