Bankructwa firm w Polsce (Business Life Polska)
Coraz więcej firm w Polsce upada. W mediach co jakiś czas pokazują się nowe informacje o zwolnieniach i bankructwach. Dlaczego tak się dzieje? Chociaż nasza firma szczęśliwie ma…
Ćwiczenie polegające na „wymyśleniu konkurencji” jest często stosowane przez firmy konsultingowe, trenerów biznesu oraz nowoczesnych menedżerów. W codziennym biegu i załatwianiu spraw bieżących, operacyjnych jest coraz mniej miejsca na myślenie strategiczne i kreatywne. A szkoda, bo czasem przemyślenie pewnych spraw potrafi znacząco poprawić działanie biznesu.
Znasz swoją firmę. Znasz jej słabe i mocne strony. Wiesz czym konkurujesz (znasz swoją Unikalną Propozycję Sprzedaży), co sprawia, że Twój biznes działa tak, a nie inaczej. To teraz wymyśl model działania firmy konkurencyjnej, która mogłaby „pokonać” Twoją.
To co sprawia, że wymyślona konkurencja stałaby się dla Twojego biznesu groźnym rywalem jest tym, co można poprawić, usprawnić. Oczywiście każda firma ma swoje wyróżniki i być może nie wszystko jest do wprowadzenia lub zmiany w danym modelu biznesowym. Możesz jednak wtedy pomyśleć na przykład nad nowym działem.
Sprzedajesz szkolenia on-line. Masz gotowe modele i nie różnicujesz przekazywanej wiedzy w zależności od klienta. Dzięki temu Twoja praca opiera się głównie na stworzeniu pakietu szkoleń, sprzedaży i obsłudze posprzedażowej. Twój biznes jest zwinny, łatwo zaplanować koszty.
Twoja wymyślona konkurencja byłaby firmą, która szyje szkolenia na miarę – tworzy je od początku pod klienta (np. korporacyjnego) lub dostosowuje obecne. Dzięki temu faktycznie ma pewną łatwość pozyskania klientów precyzyjnie określających swoje potrzeby. Wadą jest jednak zwiększony nakład pracy (inna relacja z klientem, potrzeba bieżącej pracy nad szkoleniami) co skutkuje też mniejszą przewidywalnością kosztów, a tym samym nieco innym podejściem do zarządzania.
Twoja obecna firma jednak ma swój model biznesowy, który działa – nie należy tego zmieniać. Ale możesz stworzyć nowy dział, który zajmie się właśnie szkoleniami na miarę.
Pokazane przeze mnie ćwiczenie może się okazać bardzo skutecznym narzędziem. I tak jak to bywa z narzędziami – należy je dostosować pod siebie. Nie musisz go używać tylko do modelu biznesowego. Możesz „przepuścić” przez to narzędzie np. swój marketing czy dział sprzedażowy.
Coraz więcej firm w Polsce upada. W mediach co jakiś czas pokazują się nowe informacje o zwolnieniach i bankructwach. Dlaczego tak się dzieje? Chociaż nasza firma szczęśliwie ma…
Pokolenie Z jest już obecne na rynku pracy od jakiegoś czasu. „Zetki” przychodzą do firm nie tylko w roli szeregowych pracowników, ale często piastują stanowiska menedżerskie. Czym się charakteryzują…
Quit quitting już jest zjawiskiem znanym, opisanym w prasie biznesowej setki razy. Teraz jednak pora omówić czym jest głośne odejście, które spędza sen z powiek wielu menedżerom. Ciche…
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…