Czym jest quiet quitting i czy stanowi zagrożenie?
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Jeżeli spojrzysz na chociażby dwóch CEO (dyrektorów generalnych/wykonawczych) jak na przykład Steve Jobs i Richard Branson – może Cię zadziwić jak odmienne style zarządzania stosowali.
Twórca Apple gotów był wyrzucić z firmy każdego, kto sprzeciwiał się jego woli, zaś brytyjski miliarder*, kiedy przyłapał śpiącego pracownika… zrobił mu zdjęcie i podzielił się w nim w sieci – bez większych pretensji.
Mętlik może być tym większy, że przecież obydwoje zbudowali potężne firmy, a o ich technikach zarządzania napisano wiele książek. A ja przecież przedstawiłem tylko dwie postaci. A to przecież tylko kropla w morzu.
Dalej mamy książki – gdzie też każdy pisze co innego…o tych samych sprawach. A piszą wielkie nazwiska, z doświadczeniem, sukcesami, tytułami naukowymi.
I tutaj mamy takie niezręczne pytanie: na kim się wzorować i co czytać?
Napisałem to w stopce bloga, ale powtórzę raz jeszcze. W zarządzaniu liczy się skuteczność i odniesienie do danej sytuacji. Chociaż i Apple, i Virgin odniosły sukces – to przecież zupełnie inne firmy.
Dlatego też kiedy weźmiesz książki z zakresu zarządzania – spotkasz się z różnymi opiniami, różnymi radami i teoriami , chociaż będą dotyczyły tej samej sprawy. Ktoś napisze, że wizja i kultura firmy jest wartością samą w sobie. Ktoś inny – że jeżeli przedsiębiorstwo nie będzie zarabiało – wizja i kultura będzie tylko szukaniem dziury w całym. Ktoś napisze, że dobry CEO musi potrafić zrobić wszystko co jego pracownicy, a ktoś inny, że nie po to zatrudnia się ludzi, żeby robić coś samemu.
Ucz się jak najwięcej, ale traktuj to, czego się nauczysz, jak narzędzia, które mogą mieć zastosowanie tylko w pewnych sytuacjach – i to nie zawsze oczywistych. Dlaczego nieoczywistych?
Teoria młotka. Młotkiem wbija się gwoździe, prawda? No prawda. Ale jeżeli uderzysz się w palce to znaczy, że mimo że wiesz, że młotkiem wbija się gwoździe i znasz teorie wbicia tego gwoździa – praktyka niezbyt Ci wyszła.
Teoria śrubokręta. Śrubokrętem odkręcasz i przykręcasz śruby. A co jeżeli łeb śruby się wytarł? Śrubokręt nic nie da, musisz wziąć kombinerki. Jeżeli śruba twardo siedzi i się nie kręci – może trzeba użyć WD-40?
Jak widzisz na przykładach powyżej, nawet jeżeli masz narzędzie i teoretycznie umiesz go użyć to czasem potrzebujesz praktyki, aby zrobić to poprawnie. A czasem musisz sięgnąć po dodatkowe przyrządy.
Zarządzanie jest nauką praktyczną. Nic nie zastąpi doświadczenia. Nic nie zastąpi też zdrowego podejścia i trzeźwego osądu. Narzędzia i teorie są w zarządzaniu bardzo potrzebne. Jednak jeżeli użyjesz ich źle – możesz sam sobie przywalić w palec.
Kończąc pozytywnym akcentem – do tematu wrócimy, a ja zrobię wszystko, aby nauka płynące z tego bloga nie okazała się mieczem obosiecznym.
*Shana Lebowitz, Richard Branson caught an employee sleeping at the Virgin Australia office and snapped a hilarious photo, Business Insider, https://www.businessinsider.com/richard-branson-caught-employee-sleeping-at-virgin-australia-office-2016-6?IR=T (dostęp 25/04/2020)
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Kobiety świetnie spełniają się w roli liderek, prowadzą innowacyjne przedsięwzięcia i zarządzają firmami. Dzisiaj na ten temat rozmawiam z Dagmarą Tarką. Dagmara Tarka – psycholożka, ekspertka w dziedzinie PR-u i…
Zanim przejdziesz do zaawansowanych technik negocjacyjnych, musisz koniecznie poznać ich fundamenty. Poznaj reguły wpływania na ludzi wg. Roberta Cialdiniego, eksperta w dziedzinie psychologii społecznej i autora jednej z ważniejszych…
HR staje się coraz bardziej techniczny. Tworzone są koncepcje, modele, wymyślane coraz nowsze benefity. A czasami największe braki są w podstawach. Istnieje przekonanie, zresztą prawdziwe, że „przychodzi się…