5 najbogatszych rodzin na świecie (Business Life Polska)
Nie tylko Elon Musk czy Jeff Bezos rozdają karty. Prawdziwe imperia często budowane są w cieniu – przez rodziny, które majątki liczą w setkach miliardów dolarów i realnie wpływają…
Wielu świetnych prezesów czy przedsiębiorców nie uczyło się zarządzać. Kiedy jednak zdecydowali się zapoznać z profesjonalnymi lekturami z zakresu zarządzania firmą – okazało się, że wszystko robili podręcznikowo – a nawet o tym nie wiedzieli. Ich skuteczność pozytywnie zweryfikował rynek i dorobili się fortun.
Zachodzi tutaj pytanie – czy naprawdę trzeba czytać wszystkie te książki? Chodzić na szkolenia, znać profesjonalne nazwy procesów zarządzania projektami, kończyć studia biznesowe? Jest to temat niezwykle ciekawy, szczególnie że…
Mamy czasy, w których znawców jest więcej niż wyznawców. Czyli bardzo wiele osób tworzy treść – książki, blogi, podcasty – a nie aż tak wiele tę treść konsumuje. Masz księgarnie z działami biznesowymi, a nawet księgarnie czysto biznesowe. A tam znajdziesz mnogość podręczników i poradników z praktycznie każdej dziedziny menedżerskiej – zarządzanie, project management, marketing, PR, reklama, zarządzanie zasobami ludzkimi, ekonomia… nie starczyłoby mi miejsca na serwerze, aby wszystko wymienić.
Mamy też szkolenia różnej maści – od metod zarządzania projektami, poprzez sprzedaż, aż do budowania marki osobistej. Profesjonalne szkolenia rzadko kosztują poniżej tysiąca złotych.
Do tego dochodzą studia – od studiów menedżerskich pierwszego (licencjat) i drugiego (magister) stopnia dochodzą podyplomówki, a w tym studia MBA i eMBA, których w Polsce cena waha się między 30 a 60 tysięcy złotych. To i tak mało jeżeli zestawimy je z zagranicznymi propozycjami.
Jak ze wszystkim – i tak i nie. Pisałem o tym ostatnio na Instagramie (jest tam sporo treści więc zachęcam do obserwowania) w kontekście sprzedaży. Jeżeli ktoś ma naturalny talent – nie zawsze musi się dokształcać. I tak samo jest z zarządzaniem.
Są więc osoby nieposiadające formalnych dyplomów szkół biznesowych, a jednocześnie będące skutecznymi liderami. To, że są takie osoby nie oznacza jednak, że wszyscy mają takiego farta. To trochę ja z aktorami – niektórzy stają się nimi w wyniku jednego udanego castingu a talent pozwala im rozwijać się dalej, a inni mozolnie uczą się w szkołach teatralnych czekając na wymarzoną rolę.
To była tylko jedna kwestia. W temacie zarządzania jednak mamy kilka innych, których w temacie sprzedaży nie było.
Menedżer to osoba, która zarządza. Więc właściciel firmy zatrudniającej kilka tysięcy osób będzie menedżerem, ale i osoba mająca w zespole kilku ludzi menedżerem będzie. Według podstawowej klasyfikacji mamy kierowników wysokiego i średniego szczebla oraz first-line menedżerów. Na najwyższym szczeblu mamy opracowywanie strategii, ale to na niższych szczeblach jest działalność operacyjna.
Kompetencje menedżerów mogą być różne i paradoksalnie to menedżerowie operacyjni często muszą mieć większe kompetencje z zakresu zarządzania sensu stricto. Wyobraź sobie członka zarządu korporacji, który na co dzień omawia interesy przy okrągłych stołach sal konferencyjnych i przy stolikach restauracyjnych. On może mieć wizję, potrafić motywować ludzi, przewodzić firmie. To są często bardziej naturalne rzeczy niż bądź co bądź sztuczne analizy zarządzania strategicznego (np. z najprostszych SWOT i PEST) czy prowadzenie projektu według metodyki PRINCE2.
Wymyślenie skutecznego modelu biznesowego i dobranie odpowiednich ludzi jest wartością samą w sobie. Na tyle dużą, że może zapewnić miliony na koncie. Często jednak jest tak, że kiedy biznes rozrośnie się do bardzo dużych rozmiarów – władza operacyjna, a czasem i taktyczna lub strategiczna jest przekazywana profesjonalnym menedżerom, a właściciel tylko nadzoruje kierownictwo.
Może też być tak, że ktoś jest świetnym menedżerem, ale żadnego biznesu sam nie stworzy – nie jest przedsiębiorcą.
Jeżeli chcesz stworzyć świetny biznes – nie musisz kończyć zarządzania. W sumie, żeby zostać menedżerem też. Jednak jeżeli chcesz zwiększyć swoje szanse na to, że ktoś Ci powierzy firmę lub na to, że będziesz skutecznie zarządzał własną organizacją – warto się nieustannie uczyć i poszerzać swoje kompetencje.
Nie tylko Elon Musk czy Jeff Bezos rozdają karty. Prawdziwe imperia często budowane są w cieniu – przez rodziny, które majątki liczą w setkach miliardów dolarów i realnie wpływają…
Teoria „martwego internetu” głosi, że treści (w tym blogi, artykuły czy wpisy w mediach społecznościowych) będą pisane głównie przez sztuczną inteligencję. Czy tak faktycznie będzie? Moim zdaniem nie do…
Tym razem skupiłem się na tym, jak używać sztucznej inteligencji na co dzień – nie w biznesie, a jako pomoc prywatnym życiu. Dodatkowo napisałem o tym, dlaczego plany noworoczne…
7 kroków do poprawy jakości życia brzmi zbyt… prosto. Jednak czasami naprawdę niewiele trzeba do zmiany. Przeczytaj wpis, który przygotowałem na Światowy Dzień Wellness. Tak, to prawda –…