Praca czy biznes wpływa na to kim jesteśmy, ale działa to też w drugą stronę. To, kim jesteśmy (nie tylko w aspekcie profesjonalnym) wpływa na to jak pracujemy i jak prowadzimy biznes.

 

Być może znasz kogo, kto ma niesamowitą charyzmę. Być może ten ktoś nie wyróżnia się niczym niezwykłym, nie wygląda inaczej niż inni, ale ma „to coś”. Ma duży wpływ na ludzi, jest szanowany i lubiany chociaż nie przykłada do tego aż tak wielkiej uwagi. Jest bardzo duża szansa, że to zasługa poukładanego inner game (chociaż ta osoba niekoniecznie musi używać tego określenia).

 

Jedna z definicji charyzmy

 

Czytałem kiedyś dosyć ciekawą książkę właśnie na temat charyzmy. Było wiele definicji i teorii, ale jedna bardzo mi się spodobała. Mówiła, że osoba charyzmatyczna to osoba, która robi i mówi rzeczy, w które wierzy. Ma przekonanie, że są słuszne.

Sam musisz przyznać, że coś w tym jest. Przekonanie o słuszności działania daje przede wszystkim pewność siebie. Wiesz, że coś jest dobre i wiesz że masz rację. Masz właśnie tą pewność. To zaś powoduje, że Twoja charyzma rośnie.

 

Zgodnie z powyższym można uznać (zresztą empirycznie też to można stwierdzić), że charyzma nie jest czymś niezmiennym. Przykładowo, możesz być duszą towarzystwa wśród swoich znajomych, ale kiedy wchodzisz do biura to wyciszasz się i zdajesz się być skrępowany. Kiedy wierzysz w jakąś tezę, możesz o niej mówić bez końca, stając się jej charyzmatycznym propagatorem, ale kiedy rozmawiasz o innych rzeczach – Twoja pewność siebie maleje.

 

Co więc robić, aby charyzma trwała? Popracuj nad inner game.

 

Czym jest inner game?

 

Inner game dotyczy tego kim jesteś. Jakie masz przekonania, w co wierzysz. Czym się interesujesz, na czym się znasz. Dotyczy nie tylko pracy, ale i życia prywatnego. To twoje cechy i nastawienie.

Słowem, inner game to twoja osobowość, doświadczenie, przekonania i mądrość życiowa. To jest to, co jest wewnątrz.

 

Kiedy masz poukładane inner game- wiesz kim jesteś i kim nie jesteś, znasz swoje mocne i słabe strony. Finalnie masz wypracowane przekonania i kompas moralny, co pozwala Ci iść przez życie pewnie i sprawia, że możesz wykorzystać swój potencjał (również jeżeli chodzi o charyzmę).

 

Co robić, aby poprawić inner game? Cóż, jest kilka płaszczyzn, na których można wykonać pracę. Ale najpierw, aby dodatkowo Cię zmotywować, pokaże użyteczność w biznesie – szczególnie jeżeli chodzi o sprzedaż i zarządzanie.

 

Inner game a sprzedaż

 

Jak pewnie wiesz, sprzedaż odbywa się w znacznym stopniu na gruncie relacyjnym. To znaczy, że ważne są nie tylko cena i warunki transakcji, ale i to jak sprzedawca dogaduje się z klientem.

Kiedy zajmujesz się sprzedażą, Twoja charyzma oraz umiejętności komunikacyjne są kluczowe. Musisz umieć prowadzić small talk i znać się na wielu rzeczach wykraczających poza przedmiot współpracy – tak żeby swobodnie prowadzić rozmowę.

 

Inner game wpływa również na mowę ciała. Pewna siebie mowa ciała jest dostrzegana z daleka i bardzo mocno rzutuje na wszelkie relacje.

 

Inner game a zarządzanie

 

Jako menedżer jesteś na świeczniku. Musisz umieć zarządzać, ale musisz umieć też inspirować. Mówi się, że organizacja nigdy nie przeskoczy poziomu swojego lidera.

 

Jako lider musisz stale pracować nad sobą. Musisz pracować nad wiedzą i umiejętnościami, aby nie tylko mieć autorytet, ale i żeby stale polepszać działanie firmy i być wsparciem dla pracowników. Powinieneś też pracować nad osobowością, aby być opoką dla innych i móc pełnić funkcje, które są nierozerwalnie związane z piastowaniem stanowiska menedżerskiego: czasem musisz być psychologiem, czasem mediatorem, czasem coachem. A to wszystko wymaga poukładania swoich wewnętrznych spraw.

 

Praca nad inner game

 

Jak więc pracować nad inner game? Spójrzmy na kilka płaszczyzn.

 

Przede wszystkim przekonania

Podstawą jest to co sądzisz o sobie i o świecie. Pomocne będzie czytanie książek (zarówno powieści jak i literatury naukowej), oglądanie odpowiednich filmów. Warto dbać o relacje i rozmawiać z ludźmi.

 

Finalnie najważniejsze jest szczere wypisanie swoich mocnych i słabych stron. Dobrze jest określić swój cel (więcej o tym jak ustala się cele przeczytasz w serii artykułów właśnie o celach).

Warto na pewno raz na jakiś czas dać sobie chwilę i po prostu uporządkować różne sprawy w głowie. Co jest dla ciebie ważne? W co wierzysz?

 

Niezwykle pomocne mogą się okazać książki motywacyjne czy traktujące o życiu. W moim przypadku wiele dała lektura „Pełnej MOCY życia” autorstwa Jacka Walkiewicza, podobnie jak wykłady jego autorstwa.

 

Profesjonalna pomoc

Nie bez znaczenia jest profesjonalna pomoc. Czasami jest wręcz niezbędna. Pamiętaj, że chodzenie do psychologa czy psychoterapeuty nie jest nigdy oznaką słabości, a wielu ludziom pomaga.

Czasem również warto korzystać z coachingu czy mentoringu.

 

Hobby

Hobby pozwala się odstresować i spełniać się poza pracą (chyba, że pracujesz w obszarze swojego hobby, wtedy jest w ogóle świetna sytuacja). Hobby poszerza horyzonty.

 

Sport

Sport to praca nad swoim ciałem, duchem oraz ograniczeniami. Uprawiając sport poznajesz siebie. Kształtujesz też ciało i zwiększasz jego możliwości.

Uprawianie sportu ma niebagatelny wpływ na pewność siebie.

 

Nauka i ciągłe doskonalenie

Ucz się i poszerzaj kompetencje. Chodź na kursy, szkolenia, czytaj fachową literaturę, słuchaj podcastów (chociażby w korkach). Dzięki temu będziesz miał aktualną wiedzę i umiejętności. Będziesz pewny tego, co wiesz i co umiesz.

 

Ciągłe doskonalenie daje poczucie sprawczości i zwiększa wiarę we własną siłę.

 

Emocje i energia czyli dodatek do efektywności

Nie będę poruszał tematu EQ (inteligencji emocjonalnej), chociaż warto zaznajomić się z tematem. Chodzi mi o samą podstawę czyli przygotowanie organizmu do zarządzania emocjami. Jak się okazuje, podobny zestaw narzędzi pozwala wyzwolić większe pokłady energii:

  • wysypiaj się – pisałem o tym w poście Śpij i osiągaj sukces. Sen pomaga zarządzać emocjami i sprawia, że redukuje się odczuwalność stresu. Pomaga też „poukładać” wiedzę nabyta poprzedniego dnia;
  • po raz kolejny, uprawiaj sport – nawet chwila ćwiczeń aerobowych pomaga poprawić samopoczucie i sprawia, że mamy więcej energii. Regularne uprawianie sportu pomaga też łagodzić stres. Uprawianie sportu sprawia też, że lepiej się wysypiamy;
  • dbaj o dietę – odpowiednia dieta zwiększa twój poziom energii, przyczynia się do lepszego snu i oczywiście do lepszego samopoczucia.

 

Więcej na temat poprawy codziennej efektywności znajdziesz w poście Jak poprawić swoją efektywność w biznesie.

 

Jak to się ma do efektu aureoli i efektu diabelskiego?

 

Pisałem ostatnio o efekcie aureoli i diabelskim, który dałoby się podsumować w słowach „jak cię widzą, za takiego cię uważają” (lekka parafraza). Jak do tego ma się inner game?

 

Cóż, po pierwsze inner game widać – chociażby w ruchach, mowie ciała, tembrze głosu (tutaj akurat słychać). Po drugie – chociaż pierwsze wrażenie może być sprawą głównie wygląda, finalnie dajesz się poznać. I tutaj już jest ważne nie to co na zewnątrz, a to co wewnątrz.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?