Umysł lidera jest lekturą nie tylko dla menedżerów. Każda osoba, która pragnie rozwoju powinna ją przeczytać. Ogrom zawartej wiedzy naprawdę robi wrażenie.

 

Około 200 stron „właściwiej” lektury to nie jest mało, a przynajmniej nie w tym wypadku. Książkę czytałem wolno – nie więcej niż 10, może 15, stron dziennie. To dlatego, że chciałem wszystko zapamiętać. Na każdej stronie znajdziemy wskazówki jak zadbać o siebie, swój mózg, swój potencjał. To wskazówki, dla każdego, nie tylko menedżerów, chociaż Ci na tym skorzystają podwójnie, jako że będą mogli zrozumieć wiele mechanizmów ludzkiej psychiki, co jest kluczowe w zarządzaniu. Ponadto ostatnie rozdziały traktują już sticte o zespołach – ich tworzeniu i zarządzaniu nimi.

 

Polski tytuł: Umysł Lidera : Wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauki, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi

Autorstwo: Friederike Fabritius, Hans W. Hagemann

Oryginalny tytuł: Leading Brain. Powerful Science-Based Strategies for Achieving Peak Perfmormance

Polski przekład: Magda Leżoń

Wydawnictwo: ICAN Institute

 

Recenzja właściwa

 

„Umysł lidera” dostał odznaczenie „Najlepsza książka biznesowa 2017 roku” w kategorii Zarządzanie, zaś w konkursie Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu został uhonorowany tytułem „Książka dla Trenera 2018”. To nie dziwi.

 

Autorzy w przystępny, obrazowy, miejscami zabawny sposób omawiają zagadnienia związane z zachowaniem ludzkiego mózgu oraz psychiki. Omawiają to, w jaki sposób zarządzać sobą, swoim potencjałem, swoimi nawykami i emocjami. Uczą jak się uczyć oraz opisują zagadnienie zwane „neuroplastycznością mózgu” (w skrócie – uczysz się całe życie). Ta wiedza często zadziwia i otwiera oczy na wiele spraw.

 

Trzeba powiedzieć, że książek biznesowych, coachingowych, motywacyjnych czy uczących zarządzania jest mnogość. Niektóre są lepsze, inne gorsze, jeszcze inne krzywdzące. Tutaj książka jest świetna, ale prawdziwym wyróżnikiem jest coś innego. Tutaj wszystko jest oparte na nauce – na badaniach czy nawet skanach mózgu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zawartej wiedzy można zaufać.

 

Wiedza jaką zyskasz

 

Dowiesz się jak funkcjonuje mózg. Dowiesz się jak działają hormony, które przesądzają o Twojej efektywności. Dowiesz się jak skupić uwagę, jak ważna jest podświadomość, jakie reakcje (które występowały też u pierwszych ludzi) wciąż kształtują zachowanie. Dowiesz się jak tworzyć wygrywające zespoły i osiągać „zbiorowy flow”. Nie sposób wymienić wiedzy, którą zyskasz – ta jest, jak wspominałem na każdej stronie.

 

Wartość teoretyczna

 

Zweryfikowana wiedza, obszerna bibliografia zawierająca wartościowe źródła i opracowanie tematu od podszewki to znaki, że lektura jest pełna uznanej teorii z zakresu psychologii, neuronauki i zarządzania.

Ocena: Ogromna wartość teoretyczna.

 

Wartość praktyczna

 

Wiedza do użycia od razu – nie tylko w odniesieniu do ludzi, z którymi żyjemy czy pracujemy, ale (a może przede wszystkim) we własnym życiu. Zastosowanie przytaczanych w książce technik naprawdę pomaga i na efekty nie trzeba czekać.

Ocena: 10/10

 

Ocena ogólna

 

Pionierska lektura, która redefiniuje to co sądzimy o sobie i swojej psychice. Uważam, że takie książki mogą odmieniać życie. Mnogość uznanej, naukowej wiedzy oraz możliwość szybkiej weryfikacji treści w praktyce. Czego chcieć więcej, szczególnie, kiedy to wszystko po prostu działa?

Ocena ogólna: 10/10

 

Podsumowanie

 

Tyle tutaj peanów, że ktoś może mnie posądzić o niezbyt dobrze ukryty post sponsorowany, ale nic z tego! Nic nie było sponsorowane, a wszystko co napisałem to wynik emocji, jakie wciąż są u mnie obecne po przeczytaniu tej książki. „Umysł lidera” jest wart przeczytania i chyba nic więcej nie mam do dodania 😉 Polecam!

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?