Kolejna genialna pozycja z dziedziny neuronauki. Dzięki niej usprawnisz nie tylko swoje metody zarządzania i efektywność pracy, ale również będziesz lepiej żył.

 

Niedawno recenzowałem absolutnie genialną lekturę, pełną zweryfikowanej wiedzy o tym jak działa mózg i jak wykorzystać tę wiedzę w biznesie oraz życiu codziennym (recenzja: „Umysł lidera – to naprawdę warto przeczytać!”autorstwa Friederike Fabritius oraz Hansa W. Hagemanna. Dzisiaj opisuję pozycję napisaną przez współautorkę – Friederike Fabritius. Jest równie dobrze.

 

Polski tytuł: Praca przyjazna dla mózgu: Dlaczego utalentowani pracownicy odchodzą i jak ich zatrzymać.

Autorstwo: Friederike Fabritius

Oryginalny tytuł: The Brain-Friendly Workspace: Why Talentet People Quit and How to Get Them to Stay

Polski przekład: Bartłomiej Madej

Wydawnictwo: ICAN Institute

 

Recenzja właściwa

Tak jak było w przypadku Umysłu lidera (…), nie jest to długa lektura. Niemniej aż naszpikowana treścią. Jak być może wiesz z moich recenzji, czytam książki biznesowe po to, aby się czegoś nauczyć, a więc i zapamiętać. Dlatego przeczytanie Pracy przyjaznej dla mózgu (…) zajęło mi trochę czasu. Było warto.

 

Praca przyjazna dla mózgu (…) to mnóstwo wiedzy popartej rzetelnymi badaniami i obszerną bibliografią. Autorka ma bogate doświadczenie i doradzała (a właściwie wciąż doradza biznesowo) największym graczom. Opisywane aspekty związane z funkcjonowaniem mózgu, osobistą wydajnością i efektywnością są nie tylko interesujące, ale mogą również wprowadzić w życie realną zmianę. Wiedza przekazywana jest w sposób ciekawy, podane są też liczne przykłady i anegdoty.

 

Książka w niektórych aspektach powiela kwestie z Umysłu lidera (…), niemniej porusza wiele nowych. Można traktować ją więc zarówno jako uzupełnienie, jak i samodzielną pozycję.

 

Wiedza jaką zyskasz

Jest tego sporo. Dowiesz się jaki jest twój profil neurobehawioralny oraz dlaczego jest to tak ważne. Jak należy podchodzić do tzw. luki neurobiologicznej i dlaczego jej ignorowanie może się okazać bardzo dużym błędem. Autorka opisuje również czym jest „dobry stres” i jakie składniki są ważne, aby osiągnąć osobistą efektywność i stan opisywany jako flow. Jednocześnie rozprawia się z „kulturą zapieprzania” i wskazuje, dlaczego wbrew pozorom nie poprawia ona efektywności.

 

Nauczysz się jak zadbać o dietę, rytm dobowy, zdrowy sen i dlaczego warto ograniczyć media społecznościowe. Fabritius poświęca również rozdział wychowaniu dzieci i temu, jak pracodawcy powinni podchodzić do urlopów rodzicielskich. Jest to ważniejsze, niż może się wydawać. To o czym piszę, to tylko wierzchołek góry lodowej. Pozycja obfituje w wiedzę.

 

Wartość teoretyczna

Lektura odnosi się do aspektów praktycznych, ale każda kwestia jest dokładnie przebadana i opisana. To nie tylko duże zaplecze teoretyczne – to opracowanie, z którego można czerpać garściami.

Ocena: Ogromna wartość teoretyczna.

 

Wartość praktyczna

Każdy rozdział i każde słowo zawarte w tej pozycji ma wymiar praktyczny. Wszystko, co tutaj znajdziesz, może się przydać i stanowić przyczynek do zmian na lepsze.

Ocena: Ogromna wartość praktyczna.

 

Ocena ogólna

Genialna lektura. Ocena może być tylko jedna.

Ocena ogólna: 10/10

 

Podsumowanie

Tak jak było w przypadku Umysłu lidera (…), ciężko powiedzieć o tej pozycji złe słowo. Czy każdy powinien ją przeczytać? Cóż, uważam że nikt nic nie musi. Ale naprawdę warto. Szczególnie, jeżeli zależy ci na zdrowiu oraz wysokiej efektywności. Jeżeli zaś jesteś menedżerem lub prowadzisz biznes – tym bardziej powinieneś rozważyć lekturę.

 

*Recenzja nie jest w żaden sposób sponsorowana.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?