Całe współczesne zarządzanie opiera się na zarządzaniu przez cele. Tym samym warto korzystać z odpowiednich i aktualnych matryc wyznaczenia celów. Dzisiaj kilka słów o metodyce SMARTER.

 

Odkąd pamiętam (no dobrze, jestem dosyć młody) w zarządzaniu używa się metodyki SMART. Cel powinien być SMART – mądry, sprytny. Dzisiaj to akurat wszystko musi być smart – telefon, telewizor, zegarek. Ale w przypadku celu mamy do czynienia z akronimem.

 

Odszyfrowując skrót SMART

 

SMART to akronim angielskich słów. Generalnie zarządzanie czy marketing uwielbiają akronimy. W przypadku mądrego celu mamy więc:

 

  • S (Specific) – jasno określony, wiemy czym jest a czym nie jest;
  • M (Measurable) – mierzalny;
  • A (Achievable) – osiągalny;
  • R (Relevant) – istotny, ważny;
  • T (Time-bound) – określony w czasie.

 

Generalnie metodyka jest krytykowana przez wielu ekspertów zarządzania, którzy przychylają się bardziej ku metodyce FAST czy OKR. Jednak samo SMART nie jest w sobie złe – jest łatwe do zapamiętania i w miarę skuteczne w użyciu. Więcej o celach SMART dowiesz w innym poście na blogu mickeys.pl tj. Wyznaczenie celów – konstrukcja celu.

 

Bardziej niż SMART

 

Czyli SMARTER. Okazuje się, że te dwie literki – E i R – są niezwykle ważne. Są to pierwsze litery słów Exciting i Recorded. Co prawda nauka o wyznaczaniu celów i trzymaniu się postanowień często omawia osobno to, co owe litery symbolizują, ale postać akronimu, łatwego do zapamiętania skrótowca, wydaje się niezwykle atrakcyjna.

 

Powiedzmy sobie trochę więcej o „dodatkowych” literkach.

 

EExciting

 

Motywacja wewnętrzna jest nieporównywalnie mocniejsza niż motywacja zewnętrzna. Jak więc o nią zadbać? Jednym ze sposobów jest upewnienie się, że cel będzie ekscytujący. Wspominałem już na łamach bloga o tym, że w celu powinniśmy się wręcz zakochać, ale może to nie być tak łatwe jeżeli mówimy o celach pracowniczych.

 

Dobry menedżer również może sprawić, że cel jego podwładnego będzie dla niego ekscytujący. W tym celu przede wszystkim należy poznać motywacje i wartości pracownika. Cel powinien się do nich odwoływać, w jakiś sposób je wspomagać. Cel powinien też stanowić duży krok w przód.

 

R – Recorder

 

Cel musi być spisany, utrwalony na jakimś nośniku. Jest to powszechna wiedza wśród menedżerów i niemniej znana wśród innych osób, które poważnie podchodzą do swoich celów.

Spisanie celu sprawia, że jest on w jakiś sposób namacalny. Można do niego wrócić, przejrzeć. Już samo spisanie celu sprawia, że nasz mózg się w pewien sposób „ustawia” na jego realizację.

 

Prawda (nie)objawiona

Metodyki SMART i SMARTER nie wyglądają na szczególnie skomplikowane. To jednak nie umniejsza w żadnym stopniu ich skuteczności. Tak naprawdę w zarządzaniu mało jest prawd objawionych – liczy się odpowiednie użycie dostępnych narzędzi i sam sposób myślenia.

 

Na początku uwierz mi na słowo – SMARTER poprawi Twoją skuteczność. Potem wyznacz cel zgodnie z tą metodą. Będzie Pan zadowolony 😉

 

***

 

Niedługo napiszę o innych metodach jak wspomniane FAST i OKR. Są coraz bardziej popularne, więc warto być na bieżąco.

 

PS. Więcej o wyznaczaniu celów przeczytasz tutaj (kliknij, to link to odpowiedniego taga).

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?