Bankructwa firm w Polsce (Business Life Polska)
Coraz więcej firm w Polsce upada. W mediach co jakiś czas pokazują się nowe informacje o zwolnieniach i bankructwach. Dlaczego tak się dzieje? Chociaż nasza firma szczęśliwie ma…
Wiem to, bo sam mam problem. Wystarczy, że przejdę się alejką sklepową w księgarni (lub poszperam na stronie internetowej w odpowiednim dziale) i od razu każda książka stara się zdobyć uwagę. Dzięki jednej będę bogaty, dzięki drugiej ludzie mnie będą słuchać, dzięki trzeciej sprzedam wszystko każdemu. A dzięki czwartek przy tym wszystkich zachowam spokój i zdrowie psychiczne.
Mamy w dzisiejszych czasach klęskę urodzaju – tysiące artykułów na bloga, karuzel na Instagramie, poradników na YouTube. No i książki. Co więc wybierać?
Jakiś czas temu pisałem w poście (o tutaj), który podsumowywał pół roku bloga menedżera Mickeys.pl. Tam zawarłem pewną obietnicę – że w końcu będzie dział z recenzjami.
Wcielam więc to w życie.
Recenzje będą się odbywały według pewnego klucza. Dzięki temu uda się zachować pewną standaryzację, a sama recenzja będzie bardziej przejrzysta.
Recenzje książek biznesowych (menedżerskich, motywacyjnych) będą się odbywały według poniższego układu:
Kilka słów o pozycji: o czym jest, w jakim stylu napisana, kto pisał. W zależności od książki różne rzeczy mogą znaleźć się we wstępie.
Recenzja właściwa, opis treści, ewentualne streszczenie najważniejszych wątków, częściowa ocena.
Podsumowanie wiedzy – zarówno teoretycznej jak i bardziej praktycznej (przynajmniej tak to nazwijmy).
Ocena opisowa wartości teoretycznej tj. zgodność z nurtem naukowym, jakość bibliografii etc. oraz wyjaśnienie takiej, a nie innej oceny.
Tutaj należy zaznaczyć, że niska ocena wartości teoretycznej nie musi być ujmą. Są przecież książki bardzo mądre, zawierające pełen pakiet wiedzy praktycznej, ale niemające wartości „akademickiej”.
Ocena w skali od 1/10 wartości praktycznej tj. w skrócie – na ile może Ci się przydać. Wyjaśniam również powód takiej, a nie innej oceny.
Myślę, że jest to chyba najważniejszy z punktów recenzji – w końcu warto się uczyć tego co działa.
W skali od 1/10. Wyjaśniam również powód takiej, a nie innej oceny.
Wierzę, że nie muszę tłumaczyć 😉
Coraz więcej firm w Polsce upada. W mediach co jakiś czas pokazują się nowe informacje o zwolnieniach i bankructwach. Dlaczego tak się dzieje? Chociaż nasza firma szczęśliwie ma…
Pokolenie Z jest już obecne na rynku pracy od jakiegoś czasu. „Zetki” przychodzą do firm nie tylko w roli szeregowych pracowników, ale często piastują stanowiska menedżerskie. Czym się charakteryzują…
Quit quitting już jest zjawiskiem znanym, opisanym w prasie biznesowej setki razy. Teraz jednak pora omówić czym jest głośne odejście, które spędza sen z powiek wielu menedżerom. Ciche…
W tym tekście przedstawiam esencję na temat quiet quittingu i potencjalnych zagrożeń. To ważne, bo statystyki są przerażające. Chociaż napisałem cały artykuł o quiet quitting, mam świadomość, że…
Recenzje książek bardzo pomagają w unikaniu „min :). Ja polecam zacząć od „Bogaty ojciec, biedny ojciec” – Roberta Kiyosakiego, a jak ktoś już ma biznet to „138” od Kacpra Bisanz i Karola Chojnackiego.
„Bogatego (…)” czytałem oczywiście, warte przeczytania (już nawet nie wchodząc w postać Kiyosakiego). „138” – nie słyszałem, ale widzę dużo dobrych opinii, pewnie chwycę i za tę pozycję.
Dzięki za komentarz, kojarzę Wasze wydawnictwo i regularnie słucham „Experta w Bentleyu”.