Książka Phila Knighta to świetna napisana, inspirująca opowieść. A jednocześnie przykład na to, że odrobina szczęścia nigdy nie zaszkodzi.

 

Nike to firma, którą znają wszyscy. Zapewne też nosisz ich buty lub sportową odzież. Za marką jednak stoi olbrzymia praca i codzienne ryzyko nie mniejsze niż podczas spaceru po linie na przepaścią.

 

Phil (Buck) Knight postawił na szczerość. Mówi nie tylko o sukcesach, ale i o sytuacjach, w których zawiódł. Można się wzruszyć, można się pośmiać, można się czegoś nauczyć. Jego autobiografia pokazuje, że droga przedsiębiorcy to maraton z wieloma przeszkodami. Jednak ci, co dobiegną do mety, mogą liczyć na satysfakcję, dziedzictwo i oczywiście pieniądze.

 

Polski tytuł: Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike

Oryginalny tytuł: Shoe Dog

Autorstwo: Phil Knight

Polskie tłumaczenie: Maciej Szymański

Wydawnictwo: Rebis

 

Recenzja właściwa

Osobiście rozróżniam książki jako biznesowe oraz jako „miłe do poczytania”. Pierwsze to lektury menedżerskie, sprzedażowe, o marketingu, zarządzaniu, psychologii, biografie ludzi sukcesu etc. Druga to cóż… głównie powieści. Jednak „Sztuka zwycięstwa” wpasowuje się do obydwu kategorii. Nic dziwnego, że pojawi się się ekranizacja.

 

To naprawdę świetna, łatwo przyswajalna i po prostu przyjemna lektura. Jednocześnie poznajemy życiorys jednego z magnatów współczesnego biznesu oraz historię jednej z bardziej rozpoznawalnych firm / marek.

 

„Sztuka zwycięstwa. Wspomnienia twórcy Nike” zmotywuje Cię oraz w pewien sposób przygotuje na nieprzewidywalne sytuacje. Nie nauczy Cię jednak zarządzania. Niestety – mocno się nie zgadzam z metodami zarządzania Phila Knighta. Nie mam pewności jak by się potoczyła historia Nike, gdyby nie pierwsi pracownicy oraz odrobina… no dobrze, nawet nie odrobina, szczęścia.

 

Wiedza jaką zyskasz

Zobaczysz jak wygląda rozkwit biznesu. Jak coś wielkiego rodzi się z niczego. Zobaczysz jak działa pivot (jeżeli nie wiem, co to jest, tutaj możesz się dowiedzieć). Zdasz sobie sprawę jak ważni są pracownicy i być może dostrzeżesz jakich błędów warto unikać.

 

Jest wiele podręczników traktujących o budowaniu firmy i o skalowaniu biznesu. Podczas lektury „Sztuki zwycięstwa” będziesz w stanie w pewien sposób sam to przeżyć.

 

Wartość teoretyczna

Książka nie jest i nawet nie chce udawać podręcznika. Jest jednak warta (nawet bardzo) przeczytania z wyżej wymienionych powodów.

 

Ocena: Niska wartość teoretyczna (ale to w typ przypadku nic złego!)

 

Wartość praktyczna

Przeżycie tego, jak rośnie biznes jest bezcenne – nawet jeżeli patrzysz oczami kogoś innego. Nie ma tutaj ogromnych pokładów wiedzy, ponieważ cóż – wciąż jest to autobiografia.

Jednak zamiast ścisłej wiedzy dostajesz pewien mindset i potężną dawkę motywacji.

 

Ocena: 5/10

 

Ocena ogólna

Dla samego przeczytania, emocji i poznania historii – jest to lektura zasługująca tylko na najwyższe noty. Jesteśmy jednak na blogu nie tyle „książkowym” co menedżerskim (biznesowym). Z tego względu muszę dać kilka minusów za niezbyt dużą wartość teoretyczną i praktyczną.

 

Ocena ogólna: 7/10

 

Podsumowanie

Jak napisałem – Phil Knight miał sporo szczęścia. Z drugiej strony Thomas Jefferson mówił, że im więcej pracował, tym więcej tego szczęścia miał.

„Sztukę zwycięstwa” naprawdę warto przeczytać. Polecam, polecam i jeszcze raz polecam.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?