Feedback bywa trudny. Często skutkuje rozgoryczeniem i nie jest skuteczny. Jak temu zaradzić? Pomocny może być model CONNECT, który dzisiaj omawiam.
Feedback – niby prosta informacja zwrotna, a potrafi porządnie „nabroić”. Na zawodne skutki kiepskiego feedbacku szczególnie narażeni są menedżerowie, których codzienna praca polega w ogromnej mierze właśnie na udzielaniu informacji zwrotnej. Bo przecież bez niej właściwie nie da się skutecznie zarządzać.
Jasno więc wynika, że dobry menedżer powinien być biegły w zakresie feedbacku. Ale ta biegłość nie jest czymś łatwym do osiągnięcia. Ludzie mają problem zarówno w udzielaniu feedbacku jak i w otrzymywaniu feedbacku. Wiąże się to w dużej mierze z naturalnej potrzeby poczucia przynależności i niechęci do konfliktów.
Jak więc żyć? Tutaj pomocny może być model CONNECT, który poznałem dzięki lekturze pt. „Feedback (i inne brzydkie słowa): Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze”*.
Swoją drogą zbieram się do ulokowania na blogu działu z recenzjami książek biznesowych i na pewno będzie to jedna z pierwszych recenzowanych pozycji.
Przejdźmy do ww. modelu.
Model rozmowy feedbackowej – CONNECT
Model jest akronimem angielskich słów (tak, to często w nauce o zarządzaniu i marketingu). Wg. autorek prawidłowa rozmowa powinna się odbywać według niego.
Omówmy więc kolejno „literki”.
C – context – kontekst
Przed rozmową warto przedstawić partnerowi pokrótce o czym ona będzie.
Nikt nie lubi się domyślać, szczególnie, że ludzie mają skłonność do wyobrażania sobie najgorszego.
O – one thing – jedna sprawa
Jednocześnie omawiaj jedną sprawę.
Unikaj dygresji i nie siej zamętu.
N – notice – dostrzeganie
Przedstaw jasno sytuację – w konkretach.
Unikaj domysłów i plotek.
Nie oceniaj.
N – no G.R.I.T – bez niedomówień
Mów tylko o tym co wiesz, czego jesteś pewny.
Załóż, że każdy ma dobre intencje.
E – effect – skutki
Jasno wytłumacz jakie są efekty danego zachowania (pozytywne lub negatywne).
Podziel się tym jak to widzisz, co czujesz w związku z tym.
C – conversation – rozmowa
Rozmawiaj partnersko, bądź szczery i pozwól na szczerość.
Jeżeli dajesz feedback negatywny – zapytaj o przyczynę danego zachowania. Z czego ono wynika? Co należy zrobić, aby się nie powtarzało?
T – trust – zaufanie
Ustal dalsze działania, ustalcie zobowiązanie (czasem wzajemne).
W przypadku feedbacku negatywnego umów się na kolejną rozmowę, na której omówicie po jakimś czasie wprowadzone zmiany.
***
Model pomógł mi uporządkować rozmowy, uważam że jest naprawdę warty poznania. Mam nadzieję, że dla Ciebie okaże się równie pomocny.
Bibliografia
* M. Tamra Chandler, Laura Dowling Grealish, „Feedback (i inne brzydkie słowa): Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze”, przekł. Magda Witkowska, MT Biznes, Warszawa 2020.