…i nie wierz w pseudo-biznesowe treści zaletach wczesnego wstawania i ograniczania snu. Sen jest bardzo ważny – szczególnie jeżeli chodzi o Twoją efektywność.

 

Klub 5 rano, wstawanie przed wszystkimi, bo przecież wtedy masz czas, żeby trochę poczytać, zrobić trening i odpisać na maile, aby potem ruszyć przed siebie z dniem pracy. Bo przecież jak wcześniej wstaniesz to wydłużasz swoją „efektywną dobę”. Problem w tym, że to to tak nie działa. No chyba, że wstajesz o 5 rano, ale idziesz spać o 21-22.

 

Dorosły człowiek powinien przesypiać między 7 a 9 godzin. Są wyjątki, którym wystarczy mniej – ale to jakiś 1% populacji.

 

Sen to podstawa

 

Jeżeli chcesz być efektywnym menedżerem musisz o siebie dać. Mówi się, że organizacja jest taka, jak jej lider. A przecież nie chcesz, aby Twój biznes był wrakiem. Brak snu zabija kreatywność i sprawia, że się źle czujesz – przez co nie możesz sprawnie działać. Popełniasz błędy (a niektóre z nich mogą być bardzo kosztowne). Poza tym warto zdać sobie sprawę, że ludzie, którzy się nie wysypiają są między innymi bardziej podatni na depresję.

 

Sen pomaga regulować emocje (i sprawie, że są one adekwatne do sytuacji) i redukuje stres: „Wygląda to prawie tak, jakby pozbawiony snu mózg wracał do bardziej pierwotnych wzorców działania, tracąc zdolność umieszczania doświadczeń emocjonalnych w kontekście i wytwarzania kontrolowanych, właściwych reakcji*”.

 

Ponadto sen pozwala niejako zresetować mózg i sprawia, że lepiej przyswajamy to co się wydarzyło dnia poprzedniego (lub czego się nauczyliśmy). Nie bez podstawy mówi się, że z niektórymi rzeczami „należy się przespać”.

 

Jako menedżer jesteś na pierwszej linii frontu oraz jednocześnie jesteś przykładem i opoką dla innych. Musisz dbać o swój układ emocjonalny. Bez tego nie zniesiesz długofalowego stresu z jakim jednak praca w biznesie się wiąże. Musisz być stabilny – bez tego ciężko mówić o zarządzaniu innymi.

 

To, że nie pracujesz, nie znaczy że nie działasz efektywnie

 

Można to porównać do chodzenia na siłownię. Mięśnie są stymulowane do rozwoju podczas dźwigania ciężarów, ale rosną wtedy, kiedy odpoczywają. Jeżeli byś nieustannie ćwiczył – prędzej byś się zajechał niż stworzył tkankę mięśniową.

 

Odpoczynek, odpowiednie odżywanie czy sport są bardzo ważne dla efektywności pracy i o tym należy pamiętać. Swojego czasu na blogu mickeys.pl pisał o tym dietetyk i trener personalny Łukasz Stelmaszczyk: Jak poprawić swój performance w biznesie?

 

Wskazówki jak spać lepiej

 

Snem w pewnym sensie da się zarządzać, a właściwie wpływać na to, aby był lepszej jakości. Poniżej kilka tipów:

  • na minimum godzinę przed snem ogranicz niebieskie światło (np. komputer lub smartfon), które silnie pobudza. Półśrodkiem jest np. włączenie w iPhonie „night shift”, dzięki którym emitowanie niebieskiego światła jest ograniczone. Istnieją również specjalne pomarańczowe okulary, które się zakłada przed snem, aby właśnie ograniczyć pobudzające światło;
  • nie pij alkoholu przed snem. Nawet jedno piwo może znacząco pogorszyć jakość snu;
  • możesz zastosować „terapię” zapachową. Istnieją gotowe spraye o kojących zapachach (np. lawenda);
  • postaraj się nie jeść kilka godzin przed położeniem się do łóżka;
  • ogranicz kawę, energetyki i herbatę (która również pobudza);
  • uprawiaj sport w ciągu dnia.

 

Pochwała snu

 

Albert Einstein podobno przesypiał nawet 10 godzin na dobę (a i tak ucinał sobie dodatkowe drzemki). Winston Churchil zaś mawiał: „Nie myśl, że wykonasz mniej pracy, śpiąc w ciągu dnia. To głupi pogląd ludzi bez wyobraźni. Będziesz mógł dokonać więcej. Masz dwa dni w jednym**”.

 

Od dzisiaj nie wierz więc w zapewnienia, że ograniczając sen żyje się lepiej. Każdy ma własny cykl snu przystosowany do organizmu. Jeżeli wystarczy Ci 6 godzin i jesteś wyspany – masz farta. Standardem jest jednak 7-9 godzin snu. I nie staraj się na siłę skrócić tego czasu – bo wylejesz dziecko z kąpielą.

 

Aktualizacja: Rozwinięcie tematu snu

 

Temat wpływu snu na życie – zarówno osobiste, jak i zawodowe, miałem okazję poruszyć na łamach czasopisma dla menedżerów i przedsiębiorców tj. Business Life Polska. Więcej przeczytasz tutaj.

 

Bibliografia

 

*Yasmin Anwar, Sleep Loss Linked to Psychiatric Disorders, „UC Berkeley News” 2007, 22 października, http://berkeley.edu/news/media/releases/2007/10/22_sleeploss.shtml. – cytat w Friederike Fabritius, Hans W. Hagemann, Umysł lidera: wykorzystaj przełomowe odkrycia neuronauki, które zmieniają podejście do zarządzania sobą i innymi, przeł. Magda Leżoń, Ican Institute, s. 30-31.

*Gravity, Pochwała drzemki, https://gravityblankets.pl/pochwala-drzemki/ (dostęp 19/09/2022).

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?