Dzisiaj ode mnie kilka rad jak występować publicznie. Jest to szczególnie ważne w przypadku menedżerów będących twarzą firmy, ale i sprzedawców czy Project Managerów.

 

Dzisiaj omówimy temat ciekawy o tyle, że jedni uwielbiają występować publicznie – czują się jak ryba w wodzie, a inni (czyli większość) nie cierpią tego – boją się a słowa zatrzymują im się w gardle. Tymczasem przemawianie przed grupą jest niezwykle ważną kompetencją. Zrobienie dobrego wrażenie, przykucie uwagi może być kluczowe dla dobrego przyjęcia nowego produktu lub pozyckania nowego klienta.

 

Poniższe rady są praktyczne i do wykorzystania od zaraz – w wystąpieniach publicznych praktyka jest przecież najważniejsza.

 

Kiedy występujesz publicznie, wygłaszasz mowę czy prezentujesz projekt – powinieneś być naturalny, wyluzowany, pewny siebie, nie wypadać z roli, być przekonujący. Zaczniemy od kilku tipów, które na pewno Ci pomogą, a potem przejdziemy do trochę bardziej zaawansowanych technik retorycznych.

 

1. Przygotuj się

Będzie Ci to potrzebne w następnym punkcie. Nie powinienieś wkuwać na pamięć tekstu, bo to jest droga donikąd. Ale znaj się na tym co powiesz, żeby nagle się nie okazało, że można Cię zbić z piedestału jednym pytaniem.

 

2. Nie czytaj z kartki

Nie rób tego, bo zamiast spójnej mowy wyjdzie dukanie. W najlepszym wypadku będzie to recytowanie niczym całkiem utalentowany szóstoklasista. Jak rozmawiasz z kimś to nie czytasz z kartki – dlaczego miałbyś to robić „rozmawiając” z większą grupą?

 

3. Możesz sobie zrobić notatki

Możesz jednak mieć kartkę, gdzie zrobisz notatki – punkty do poruszenia wraz z chronologią wypowiedzi, liczby, daty. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i wciąż będziesz będziesz autentyczny w swojej mowie.

 

4. Slajdy – hasłowo

Nie pisz wszystkiego na slajdach. Przenigdy. Jeżeli chcesz, żeby ktoś czytał to rozdaj kartki i usiądź. Jeżeli chcesz przemawiać – prezentacja ma tylko pomagać. Mogą tam być hasła, grafiki, wykresy. Ale na pewno nie blacha tekstu.

 

5. Nie przepraszaj z góry

Niektórzy z góry przepraszają, że nie są wybitnymi mówcami, więc będzie kiepsko. Ty tak nie rób. Jeżeli nie przeprosisz z góry, może się okazać, że mimo wszystko wiele osób uzna Cię jednak za całkiem dobrego oratora.

 

6. Stój pewny siebie

To znaczy nie krzyżuj nóg, nie garb się. Głowa lekko do góry, klatka piersiowa lekko wypchnięta Jak przemawianie wejdzie Ci w krew to możesz nawet chodzić po scenie. Kontroluj mowę ciała.

 

7. Co z rękami?

Luźno wzdłuż ciała… chociaż to bywa niekiedy krępujące. W razie potrzeby ożesz zastosować tzw. podpórkę – weź coś do ręki – okulary, notes czy długopis.

 

8. Wzrok

Patrz na salę lub na jedną wybraną osobę. Kontakt wzrokowy z publicznością jest bardzo ważny. Oczywiście nie wpatruj się uporczywie w kogoś, bo może się poczuć nieswojo. Po prostu bądź naturalny, okej?

 

9. Złap mikrofon całą dłonią

O tym szczególnie pamiętać ponieważ na studiach (to akurat była spec. PR i marketing medialny), na zajęciach z przemawiania publicznego dostałem minusa za złe trzymanie mikrofonu. A dokładnie za to, że trzymałem mikrofon jak raper. Nie powtarzaj mojego błędu – złap mikrofon normalnie – całą dłonią.

 

10. Co zrobić, kiedy się pomylisz?

Nic. Lecisz dalej. Tak jak Pani w radiu – jeżeli się przejęzyczy to szybko się poprawia (lub nawet nie) i idzie dalej. I nie bój się pomyłki – nie jesteś robotem. To, że się przejęzyczysz nie będzie od razu oznaczało, że brak Ci kompetencji. Nie przejmuj się.

 

***

 

Pamiętaj – trening czyni mistrza. Przemawiaj, kiedy nadarzy okazja lub nawet poproś znajomych lub rodzinę, abyś mógł wśród nich poćwiczyć.

 

Także będzie dobrze. Nie stresuj się, bo to nie pomaga. Wyluzuj się. Take it easy!

 

PS. W następnym wpisie będzie trochę o nieco bardziej zaawansowanych technikach retorycznych.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?