Coraz więcej firm w Polsce upada. W mediach co jakiś czas pokazują się nowe informacje o zwolnieniach i bankructwach. Dlaczego tak się dzieje?

 

Chociaż nasza firma szczęśliwie ma się bardzo dobrze (właściwie to w ostatnim czasie mamy wzrost jak nigdy), to wiem co się dzieje na rynku. Sam jestem w radzie wierzycieli jednej z firm, która wcześniej miała milionowe przychody. Tym samym rozmawiam z ludźmi, którzy zawodowo zajmują się restrukturyzacjami, sanacjami i upadłościami. Obraz jaki się wyłania z rozmów nie pozostawia wątpliwości – tak źle jeszcze nie było. Zagadnienie omawiam szerzej w najnowszym wydaniu czasopisma Business Life Polska.

 

System naczyń połączonych

 

Rynek nie działa w próżni. Być może widziałeś popularny filmik, gdzie Milton Friedman, laureat nagrody Nobla wyjaśnia to na przykładzie ołówka. Ktoś musi ściąć drzewo, ktoś je obrobić, ktoś inny dostarcza wkład ołówka itd. W tym wszystkim mamy również firmy transportowe, agencje marketingowe etc. Wszystko jest połączone. Jeżeli jedna firma ma kłopoty, mamy do czynienia z dominem, które rzutuje na inne firmy. Jak? Podam kilka przykładów:

  1. Zaburzone łańcuchy dostaw – nagle dana firma, która kupowała od tej, która ma kłopoty, nie ma surowców do produkcji lub sprzedaży. Nie może prowadzić swojej działalności lub jej części.
  2. Brak przepływu pieniędzy – jedna firma upada lub przechodzi w restrukturyzację, więc przestaje płacić dostawcom. Często są to ogromne kwoty. Dlatego również dostawcy zaczynają mieć kłopoty, nierzadko również kończące się restrukturyzacją, sanacją czy upadłością. I nie płacą kolejnym firmom.
  3. Zwolnienia pracowników – nieuniknione są zwolnienia. Ludzie zostają bez pracy. Bez pracy nie ma pieniędzy, więc też ich nie wydają na rynku. Zmniejsza się popyt na towary, firmom maleją przychody.

 

Winny również ustrój

 

Politycy, chociaż często mają do dyspozycji wielu doradców, w tym ekspertów ekonomii, albo ich nie słuchają, albo nie rozumieją, albo – co gorsza, rozumieją, ale władza jest ważniejsza. Dlatego wprowadzają coraz nowsze mechanizmy utrudniające prowadzenie biznesu. Nowe prawa, nowe podatki, wzrost płacy minimalnej, która z kolei tak wpływa na inflację, że ludzie i tak są realnie biedniejsi, a polskie firmy mniej konkurencyjne.

 

***

 

Oczywiście nie tylko te dwie kwestie rzutują na tak wiele upadłości. Świat jest coraz mniej stabilny. Pandemia, wojna, kataklizmy. To wszystko ma wpływ na rynek, więc również na prowadzenie biznesu. Zachęcam cię do przeczytania pełnej analizy dotyczącej tak dużej skali bankructw  Polsce.

Przeczytaj artykuł: Dlaczego w Polsce coraz więcej firm upada?

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?