Czy warto studiować przez internet? Czy dyplom jest tak samo ważny jak w przypadku innych form nauki? A jakość zdobywanej wiedzy? Zapraszam Cię do omówienia.

 

Coraz więcej pojawia się w Polsce studiów internetowych, studiów on-line. Jest to z pewnością reakcja rynku edukacyjnego na nową covidową (czy też post-covidową) rzeczywistość. Taka forma nauki wprowadzana jest zarówno przez uczelnie prywatne jak i państwowe. Czy warto studiować przez internet?

 

Na czym Ci zależy?

 

Aby odpowiedzieć na pytanie czy warto się uczyć przez internet, powinniśmy rozgraniczyć kwestie dyplomu oraz wartości merytorycznej. W końcu dyplom nie oznacza, że ktoś ma wiedzę – a tym bardziej umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Z drugiej strony, ktoś kto wiedzę ma – wcale nie musi mieć dyplomu. I nawet nie mówię tutaj o znanych liderach biznesu, którzy nie ukończyli studiów, a mimo to odnoszą sukcesy.

 

Omówimy więc osobno aspekty dyplomu i wiedzy / umiejętności.

 

Wartość dyplomu ukończenia studiów on-line

 

Dyplom jest jak się patrzy. Chociaż wiele osób ma wątpliwości nawet co do studiów zaocznych, praktyka zweryfikowała, że przecież nigdzie o trybie niestacjonarnych nie trzeba w CV informować. Założę się, że o internetowym trybie informować nikogo również nie trzeba.

 

Nawiasem mówiąc – dyplom studiów wyższych generalnie spowszechniał – dzisiaj jakąś (i to jest słowo klucz) uczelnię ukończył prawie każdy. Tym bardziej ważne stało się doświadczenie, a takie najczęściej zdobywa się jednak podczas studiów zaocznych. To ważne, szczególnie jeżeli chodzi o zarządzanie lub inne kierunki biznesowe (marketing, PR etc.). Pisałem o tym – o tutaj.

 

Wydaje się więc, z uwagi na powyższe, że:

  • tam, gdzie bezwzględnie wymagany jest dyplom studiów – mamy spełniony warunek;
  • tam, gdzie ważniejsze jest doświadczenie (i miło jak jednak jakaś uczelnia została ukończona) – forma nauki nie ma większego znaczenia.

 

Wydaje się więc, że o ile pracodawcy nie będzie raziła forma on-line (a zapewne większości nie będzie) to dyplom możemy uznać za pełnowartościowy.

 

Czyli jeżeli zależy Ci po prostu na dyplomie – to warto.

 

Studia internetowe a jakość kształcenia / wiedzy

 

Skończyłem dwa kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, spec. PR i marketing medialny – jako licencjat; zarządzanie spec. zarządzanie organizacją – jako magisterka. Stąd wiem, że studenci nie przyswajają 100% wiedzy. Nie ma jak.

 

Wiedzy na wykładach jest dużo, w literaturze jest jeszcze więcej. Po kilku godzinach siedzenia na wykładach umysł przestaje przyswajać wiedzę. A poza tym czas studiów to również życie towarzyskie, z którym nauka niekiedy koliduje.

Ja jednak spędzałem nad książkami sporo czasu, poza tym dużo się interesowałem i czytałem (w tym blogi o zarządzaniu, marketingu, sprzedaży) więc, jeżeli chodzi o przedmioty leżące w zakresie moich zainteresowań, wierzę, że zdobyłem solidną dawkę wiedzy. W aspekcie tych, które już były dla mnie mniej atrakcyjne – dawka wiedzy była taka, jaką trzeba było przyswoić, aby zdać.

 

Reasumując – sądzę, że będąc na miejscu, w sali, pod pewnym nadzorem – trzeba się mocno starać, aby zdobyć wiedzę. To nie zmienia faktu, że bez wiedzy da się zdać, więc niestety wiele osób po studiach wiedzy nie ma. Myślę, że po studiach on-line, osób które się ledwo prześlizgnęły może być więcej.

 

Jednocześnie jednak wierzę, że jeżeli ktoś chce się nauczyć – to się nauczy, szczególnie że w domu nie ma tak wielu rozpraszaczy. I to nauczy się jeszcze lepiej niż studenci studiów stacjonarnych lub zaocznych.

 

Czyli jeżeli zależy Ci na wiedzy – to też warto, o ile masz w sobie dostateczną motywację i faktycznie weźmiesz się do nauki.

 

A znajomości?

 

Bardzo często studia, szczególnie na renomowanych uczelniach i szczególnie na kierunkach biznesowych takich jak zarządzanie, ekonomia, marketing a czasem i nawet prawo, robi się dla znajomości. Więzi internetowe nie będą tak mocne jak więzi ze spotkania twarzą w twarz. Znajomości robi się nie tylko na sali wykładowej, ale i w barze.

 

Nawet jeżeli znajomości nie są Twoim głównym celem, są one ważne. I ważne są nie tylko nieformalne relacje (jak wspomniany bar), ale i za istotną należy uznać wymianę myśli i doświadczeń wśród studentów. Muszę przyznać, że wiele rzeczy nauczyłem się od znajomych i zapewne przy formie on-line nie nauczyłbym się.

 

Czyli jeżeli chodzi o znajomości – nie warto.

 

A przygoda?

 

Tutaj już tylko języczek uwagi. Studia to pewna przygoda, coś co warto przeżyć. Przed ekranem komputera – to nie jest to samo.

 

Jeżeli chodzi o przeżytą przygodą, jaką są studia – nie warto.

 

Podsumowanie

 

Jak widzisz, jeżeli chodzi o, jakby się wydawało, najważniejsze rzeczy czyli dyplom i wiedzę – studia w formule internetowej mogą być jak najbardziej ok. Czyli warto na nie iść, o ile jest się zmotywowanym do nauki i wybierze się dobrą uczelnię, z dobrym programem.

 

Uważam jednak, że studia dzienne lub zaoczne mają w sobie większą wartość. Czyli na nie bardziej warto iść. Jeżeli masz więc do wyboru „klasyczne formy” oraz formę on-line – nie studiuj przez internet.

 

P.S. Chociaż nie studiowałem licencjatu i magisterki w formule on-line, teraz odbywam stacjonarny program menedżerski ICAN Management, który odbywa się jednak przez internet – z uwagi na rządowe obostrzenia. Są prowadzone świetnie, współpraca w grupie również wychodzi. Jednak wszyscy czekamy z niecierpliwością na zajęcia na miejscu, ponieważ tak na odległość – to nie to samo.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?