Unikam  słowa „musisz”. Ale tym razem tak po prostu jest, szczególnie jeżeli prowadzisz własny biznes. Z chęcią wytłumaczę ci nawet dlaczego.

 

Mało jest rzeczy, które naprawdę trzeba. I może faktycznie nie musisz znać różnicy między SEO a AdWordsami (czy też ogólnie PCC), jeżeli zatrudniany przez ciebie menedżer marketingu ma odpowiednią wiedzę, lub też w przypadku kiedy wspomaga cię agencja SEO. Ewentualnie, kiedy masz trochę pieniędzy do stracenia.

 

To dlaczego tak warto znać różnicę?

 

Niestety żyjemy w świecie, w którym ludzie oszukują lub też wyzyskują niewiedzę. Ktoś ci proponuje, że odtąd będziesz pierwszy w wynikach Google. Ale nie wspomni, że tylko na pewien czas, aż nie skończy się budżet na opłacenie AdWords. Albo wręcz odwrotnie – obiecuje ci szybkie wyniki działań SEO, nie mówiąc jednak, że w przypadku SEO oznacza to minimum miesiąc (a często i kilka). A ty masz sklep internetowy, który musi mieć ruch, inaczej działasz na stracie. W tym wypadku powinieneś postawić na szybkie i skuteczne AdWordsy.

 

Oczywiście istnieją etyczne agencje (warto wybierać te, które mają dobre opinie, np. agencja SEO / SEM Sunrise System ; najlepiej takie, które przedstawiają wyniki czy też case studies), które przed ofertowaniem najpierw zbadają twoje potrzeby– ale niestety nie zawsze tak jest. Dlatego pewną wiedzę trzeba po prostu mieć.

 

Czym jest SEO?

 

Co to jest SEO? Akronim słów Search Engine Optimization, to ogół działań, dzięki którym twoja strona pojawia się w wyszukiwarkach, przy czym mowa tutaj o naturalnych (organicznych) wynikach, a nie sponsorowanych. Czyli rolą specjalistów od SEO jest niejako przekonanie algorytmów wyszukiwarek, że twoja strona jest godna polecania i że użytkownicy znajdą na niej dokładnie to, czego szukają.

 

SEO zaczyna się od analizy strony internetowej (tzw. on-site SEO). Dobrze przygotowana strona powinna mieć prawidłowy kod, połączenie z odpowiednimi usługami (np. Google Search Consolse, Google Analitycs czy też jego nową wersją tj. GA4), dobry układ, odpowiednie teksty z dobranymi słowami kluczowymi. Tutaj agencje mają duże pole manewru, od tworzenia specjalnego contentu (treści), po zmianę tekstu alternatywnego zdjęć i grafik (użytkownik nie zauważy, ale dla Google będzie już to istotne).

 

Z kolei off-site SEO skupia się na budowaniu rzetelnego (uwaga, bo to słowo klucz) link-buildingu, czy też połączeniu między witryną a mediami społecznościowymi.

 

Podsumowując – SEO robi się długo, ale porządnie. Efekty zostają na długo (chociaż warto stale optymalizować stronę i zwiększać jej potencjał).SEO to budowanie zaufania do strony na tyle dużego, że wyszukiwarki niejako same cię polecają.

 

Czym jest AdWords?

 

Podstawą tutaj PCC. Co to jest  reklama PCC? To akronim słów Pay Per Click, oznaczający rozliczenia za kliknięcia danego przycisku/linku. W skrócie, za każde kliknięcie reklamodawca płaci. AdWords to nic innego niż właśnie reklamy PCC od wyszukiwarki Google.

 

Kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę dane słowo kluczowe, często przed wynikami organicznymi (efektami działań SEO) masz wyniki sponsorowane. Te wyniki to tak naprawdę opłacone reklamy. Są skuteczne, ponieważ jeżeli ktoś widzi to, czego szuka, to niezbyt przeszkadza mu to, że wynik jest sponsorowany. Klika, wchodzi na stronę, kupuje.

 

AdWords to bardzo potrzebna usługa, szczególnie jeżeli zależy ci na szybkich wynikach. Kiedy np. budujesz sklep internetowy, nie zawsze masz czas, aż strona będzie sama z siebie polecana przez wyszukiwarki. Ty już musisz zarabiać. I wtedy właśnie warto postawić na PCC. Oczywiście im większa konkurencja na dane słowo kluczowe tym wyższa stawka. Dlatego często warto zaufać komuś, kto ma w tym doświadczenie, ponieważ może się okazać, że nawet jak zapłacisz agencji, to i tak oszczędzisz.

 

Podsumowując, AdWords działania szybko i doraźnie (chociaż może być stałym rozwiązaniem), działającym do limitu wykorzystania danego budżetu.

 

SEO czy AdWords

 

A tego to już nie powiem, ale mając powyżej opisaną wiedzę, masz podstawy, aby samemu przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić, na co warto postawić (a może wykorzystać synergię dwóch rozwiązań?). Oczywiście dobre doradztwo jest nie do przecenienia, dlatego jeżeli nie masz wiedzy – wybierz agencję. Dzisiaj biznes w olbrzymiej mierze przechodzi do internetu i warto mieć odpowiedniego przewodnika.

 

***

Materiał sponsorowany.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?