Dużo mamy tych określeń marketingowych i PR-owych. Co które dokładnie oznacza?  Można się pogubić. Wrzucam więc krótki przewodnik.

 

Możliwe, a nawet bardzo prawdopodobne, że słyszałeś większość tych określeń. A nawet więcej. Weźmy więc dzisiaj, kolejno: grupę docelową (target), Idealnego Klienta, Personę, Użytkownika, Nabywcę i Publiczność.

 

Grupa docelowa

Używa się również określenia target (ale nie sprzedażowy, to zupełnie coś innego). Grupa docelowa to zbiór osób potencjalnie (lub faktycznie) zainteresowanych produktem/usługą/ideą osób. Oczywiście nie obejmuje wszystkich możliwych osób, ale to jasne (i będzie dotyczyło też innych pojęć), że trzeba stosować zarówno uogólnienia jak i selekcję.

Grupę docelową należy określać za pomocą jak największej liczby danych, takich jak, między innymi, płeć, stan cywilny, wiek, zarobki, lokalizacja/zamieszkanie, zainteresowania, zachowania.

 

Idealny Klient

Reprezentant grupy docelowej, którego „wyobrażamy” sobie jako realnego klienta. Nasza grupa docelowa nagle jest kobietą, zarabiającą powyżej średniej krajowej, mieszkającą w dużym mieście i interesująca się modą. Jako, że nasz Idealny Klient ma być osobą/awatarem staramy się powiedzieć o nim coś więcej.

 

Czyli dalej – pracuje w reklamie i mimo że jest na początku drogi zawodowej – udaje jej się osiągnąć wysokie wyniki. Ma chłopaka od trzech lat i powoli zaczyna się niecierpliwić, kiedy dostanie pierścionek zaręczynowy. Ludzie lubią ją za życzliwość i to, że w zawsze wie jak rozbawić towarzystwo.

 

Znając profil Idealnego Klienta łatwiej jest dopasować produkt do jego potrzeb. Głębokie wyobrażenia przyczynia się do zrozumienia potencjalnych rozterek oraz pomaga dostosować komunikację.

 

Persona

To bardzo podobne pojęcie do Idealnego Klienta, z tym że odnosi się stricte do działań komunikacyjnych. Często pojęcie persony jest przywoływane w tematach dotyczących influencer marketingu oraz content marketingu blogów, Instagrama, Facebooka.

 

Użytkownik

Osoba, która używa produktu. Oczywiście najczęściej będzie to osoba z grupy docelowej. Nie zawsze jednak jest to nabywca…

 

Nabywca

Osoba, która kupuje. I nie zawsze jest to użytkownik. Najprostszy przykład to młode dziecko, które używa produktów, ale zakupów dokonuje mama. Czasem na jego życzenie, a czasem poza jego wiedzą czy zainteresowaniami (np. pasta do zębów). Komunikacja marketingowa powinna być również kierowana do nabywcy – to on przecież wyciąga pieniądze z portfela i na „ostatniej prostej” to do niego musimy trafić.

 

Publiczność

Wszystkie osoby, organizacje, instytucje, społeczności, na które wpływają pośrednio lub bezpośrednio działania oraz komunikacja naszej firmy. Czyli będą to klienci (w tym target, idealny klient, persona, użytkownik, nabywca), ale nie tylko.

Publicznością jest też zarząd firmy (lub udziałowcy czy akcjonariusze), dostawcy, konkurencja, instytucje bankowe, społeczność lokalna, media.

 

***

 

Dzisiaj to na tyle. Do następnego!

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?