Słowa przedsiębiorstwo i firma bywają stosowane zamiennie. Tak się przyjęło i to jest ok. Jednak w znaczeniu prawnym to zupełnie co innego. Podobnie jest z przedsiębiorcą…

 

Jak piszę teksty – na bloga czy do czasopism – sam używam słów przedsiębiorstwo firma zamiennie. W potocznym rozumieniu to jest to samo. Jednak warto też znać znaczenie dokładne, prawne – co ułatwi poruszanie się chociażby po umowach czy aktach prawnych.

 

Przedsiębiorca

To osoba fizyczna (lub prawna!) lub jednostka organizacyjna posiadająca zdolność prawną, która prowadzi działalność gospodarczą. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) będzie to założyciel. Czyli w moim przypadku JDG nazywa się Mikołaj Buczyński MB Consulting i to ja jestem przedsiębiorcą.

 

Natomiast często przedsiębiorcą nazywa się np. założyciela spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (bardzo często występującą w Polsce (często niepotrzebnie, ale to już inny temat, który zapewne kiedyś poruszę) co, jeżeli patrzymy przez pryzmat definicji prawnej, jest błędne.

 

Spółka z o. o. nie ma de facto właściciela tylko udziałowców.  Jest też spółką kapitałową (a nie osobową), czyli to kapitał decyduje o jej powstaniu (i trwaniu właściwie też), a własność jest rozdzielona od zarządzania – czyli to, że ktoś ma udziały nie oznacza, że będzie w spółce zarządzał (chociaż może). W spółce z o. o. do zarządzania powołuje się Zarząd. Spółka kapitałowa jest oddzielnym bytem, ma własną osobowość prawną. 

 

W przypadku spółki z o. o. przedsiębiorcą jest… sama spółką.

 

Przedsiębiorstwo

 

Przedsiębiorstwo to wyodrębniona prawnie jednostka organizacyjna, która prowadzi działalność gospodarczą oraz wszystkie jest zasoby:

  • materialne – nieruchomości, fabryka, maszyny, sprzęty biurowe, meble, samochody;
  • niematerialne – zatrudnienia, umowy, bazy danych, prawa własności intelektualnej (np. majątkowe prawa autorskie lub licencje).

 

Firma

 

Firma to de facto nazwa, pod którą przedsiębiorca prowadzi przedsiębiorstwo.

Czyli firma to nie spółką i nie fabryka. Firma to sama nazwa np. XYZ sp. z o. o.

 

Przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

 

Mamy sobie spółkę  XYZ sp. z. o. o. , która ma własny zakład, maszyny, materiały, meble biurowe, sprzęty elektroniczne, zatrudnia pięć osób i ma trzy samochody.

 

Przedsiębiorca – to sama spółka.

Przedsiębiorstwo – to spółka oraz wspomniane: zakład, maszyny, materiały, meble, sprzęty, zatrudnienia i samochody.

Firma – to XYZ sp. z o. o.

 

Łatwo zapamiętać

 

Całą siatkę pojęciową omawialiśmy swojego czasu na studiach z Zarządzania, na przedmiocie, bodajże, Prawo spółek handlowych albo Prawo korporacyjne… coś w tym stylu. Nie pamiętam nazwy, ale przedmiot był bardzo dobrze prowadzony i ciekawy.

W każdym razie wykładowca podał nam łatwą formułkę, która szybko pomaga się odnaleźć w tych zawiłościach nomenklatury: Przedsiębiorcą prowadzi przedsiębiorstwo pod firmą.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?