Światowy dzień wellness – 7 kroków do poprawy jakości życia
7 kroków do poprawy jakości życia brzmi zbyt… prosto. Jednak czasami naprawdę niewiele trzeba do zmiany. Przeczytaj wpis, który przygotowałem na Światowy Dzień Wellness. Tak, to prawda –…
Myślę, że tytułowa parafraza spartańskiego powiedzenia „wróć z tarczą albo na tarczy” idealnie oddaje to co się obecnie dzieje w naszym pięknym kraju. Na ukucie takiego tytułu absolutnie nie ma wpływu to, że ostatnio każdy wieczór spędzam w Grecji ogrywając tytuł Assassin’s Creed: Odyssey.
Jak wszyscy wiemy – mamy koronakryzys. Co by nie pisały mądre głowy i motywujący trenerzy – to nie jest czas na reorganizację, nowe cele i oczyszczenie gospodarki. To bomba atomowa, która sieje zniszczenie i być może dla kogoś to faktycznie jest czas na refleksję, ale traci to swój pozytywny wydźwięk, kiedy pomyślimy że ktoś został bankrutem a ktoś inny stracił pracę.
Oczywiście zwolnienie z ZUS, umorzenie zaległości podatkowej, niższe zaliczki PIT/CIT i inne rozwiązania, które mamy na stronie rządowej* (link tutaj) – to dobre rozwiązania, chociaż wciąż najczęściej niewystarczające. Niemniej ich wprowadzenie w życie woła o pomstę do nieba. Co prawda nie z każdą potencjalną pomocą miałem do czynienia osobiście, ale napiszę o tym z czym miałem do czynienia.
Co ważne!: opisuję to tylko z perspektywy Warszawy. Dostałem wiele informacji, że w mniejszych miastach pomoc nadchodzi naprawdę szybko i w miarę płynnie i ładnie to wygląda.
Zwolnienie z ZUS – złożone 21 kwietnia. Dzisiaj mamy 18 maja. Brak odpowiedzi. Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców – złożone 28 kwietnia. Brak odpowiedzi. A to nie jest tak, że można sobie założyć, że się dostanie. Nie można sobie założyć bo… samorządy mają ograniczoną pulę** (więcej na ten temat na Bezprawniku – link tutaj).
No i jakby to powiedzieć – ja przeżyję jakoś. Ale co z firmami, które mają nóż na gardle? Że niby mają nie zwalniać bo tarcza ich uratuje? Zanim dostaną odpowiedzieć to już upadną.
Co robi firma, kiedy jest na skraju upadku? Cóż, obniża koszty czyli szuka oszczędności i redukuje zatrudnienie. Stara się utrzymać. A płacenie podatków chociaż konieczne, często jest na samym końcu. No bo wyobrażacie sobie przedsiębiorce, który nie wiąże końca z końcem, ma ostatnie 100 zł w portfelu bo przecież klientów nie ma a pracownikom trzeba zapłacić mówi sam do siebie – „no to jeszcze podateczki i jakoś to będzie”? No właśnie.
Poza tym jednym z rozwiązań tarczy antykryzysowej jest, uwaga, proszę o werble…… możliwość zapłacenia podatków później*. Co jest fajne… z tym, że jak zalegasz to nie dostaniesz pomocy z tarczy finansowej. A nie wiesz czy zalegasz bo odpowiedź przychodzi dopiero po jakimś czasie. W przypadku Warszawy czekasz raczej dłużej niż krócej.
Ale właśnie, tarcza finansowa. Wiecie, dla tych co potrzebują. I ta tarcza wymaga niezalegania w podatkach. Co się trochę wyklucza – patrz akapit powyżej i jeszcze jeden wyżej. No ale niby ktoś tam pomyślał bo mamy taką definicję na stronie Polskiego Funduszu Rozwoju jeżeli chodzi o podmiot niezalegający:
„Zgodnie z Programem nie zalega z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca który: (I) nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r. oraz na dzień składania wniosku, (II) zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r., ale nie zalega na dzień składania wniosku albo (III) nie zalegał z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne na dzień 31 grudnia 2019 r., ale zalega na dzień składania wniosku”.***
A jak to wygląda w praktyce? Jeżeli nie zalegałeś na 31 grudnia 2019 r., ale zalegasz teraz to prawie pewne, że i tak zostaniesz wykluczony… ze względu na zaleganie.
Finalnie jednak do kogoś trafiają pieniądze z tych wszystkich tarcz. I tak jak pisałem – w w mniejszych miastach podobno to nieźle wychodzi. Samo składanie wniosków jest dosyć proste – to na plus. Niestety prawda jest taka, że jeżeli ktoś liczy że dostanie wnioskowane ulgi, pożyczki, subwencje – może się przeliczyć. Więc utrzymanie wszystkiego po staremu jest ryzykowne.
Jest spora szansa, że jednak coś się dostanie i obecna sytuacja będzie łatwiejsza. Jednak bardziej bym to traktował tak jak to rapował Taco Hemingway „nieoczekiwany zwrot podatku”. Jak będzie to super. Ale bezpiecznie i optymalnie jest projektować rozwiązania przy założeniu, że pomoc nie nadejdzie lub nadejdzie za późno. Żeby w razie czego przeżyć. A jeżeli rząd pomoże – będzie to bardzo miłe zaskoczenie.
PS. A jakie Wy macie doświadczenia? Byłoby super, gdybyście się podzielili nimi w komentarzach – wtedy będzie od razu pełniejszy obraz sytuacji – nie tylko w odniesieniu do stolicy.
* Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, Tarcza antykryzysowa, https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/wyszukaj-wsparcie-dla-swojej-firmy dostęp (18/05/2020).
** Edyta Wara-Wąsowska, Bezprawnik, Mało kto wie, ze w sprawie pożyczki 5000 zł warto się spieszyć. Samorządy maja ograniczoną pulę, https://bezprawnik.pl/pozyczka-5000-tarcza/ (dostęp 18/05/2020)
*** Polski Fundusz Rozwoju, TARCZA FINANSOWA PFR DLA MIKRO, MAŁYCH I ŚREDNICH FIRM, BAZA WIEDZY DLA MIKROFIRM I MŚP, Kiedy przedsiębiorca nie zalega z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu Programu?, https://pfrsa.pl/tarcza-finansowa-pfr/tarcza-finansowa-pfr-dla-mmsp-faq.html (dostęp 18/05/2020).
7 kroków do poprawy jakości życia brzmi zbyt… prosto. Jednak czasami naprawdę niewiele trzeba do zmiany. Przeczytaj wpis, który przygotowałem na Światowy Dzień Wellness. Tak, to prawda –…
Zapewne zauważyłeś, że wiele bogatych ludzi wcale nie wygląda na bogatych. Z kolei atrakcyjne aktorki często mają zdjęcia w powyciąganych dresach. Czy oni nie dbają i wizerunek? Dowiedz się,…
Dzisiejszy wpis na blogu będzie kontrowersyjny. Jednak może podziałać jak zimny prysznic. Niezbyt przyjemny, ale potrzebny. Można powiedzieć, że interesowałem się propagandą sukcesu „zanim to było modne”. Czytałem…
Niektórzy przez benefit rozumieją „owocowy czwartek”, inni zaś – dom na własność po 5 latach pracy. O niestandardowych świadczeniach piszę w najnowszym Business Life Polska. Dodatkowo – o śnie,…