W dobie koronakryzysu mówi się, że pokazał on jak mało ważni są influencerzy. Pozwolę się z tym nie zgodzić. Rzadko zgadzam się z teoriami, które wychodzą z błędnych założeń.

 

Przeglądając facebookowego walla natknąłem się na osobliwy wpis. Screen nagłówka z Newsweeka (zobacz źródło). Nagłówek niby prawdziwy, niby całkiem zabawny. Ale jakby się tak zastanowić – bez sensu.

Newsweek, podsumowując, mówił o tym, że koronawirus obnażył prawdę – influncerzy nie są potrzebni. Po co komu ich rady, ich piękne wnętrza wrzucane na instagramie z hashtagiem #zostańwdomu.
Jest kryzys i ludzie potrzebują stabilności, pracy, pieniędzy. Potrzebują makaronu, chleba i papieru toaletowego. Nie jest tak?

 

Nie, nie jest tak

 

Kiedy nie możesz kupić mięsa w sklepie, po co ci kanał na Kuchnia+; kiedy restauracje są zamknięte po co ci blogi kulinarne? Pamiętaj jednak, że na co dzień w sklepach masz żywności aż za dużo, a restauracje są otwarte. To jest normalność. A w normalności ludzie potrzebuję influencerów… w pewnym sensie.

 

Influencer jak media

 

Influencerzy, blogerzy, youtuberzy – zastępują nam media. Bloger lifestylowy jest tak potrzebny jak lifestylowe czasopismo czy rzeczony Newsweek. Youtuber jest tak potrzebny jak nowy format w TVN.
Media w dzisiejszej świecie nie pełnią tylko funkcji informacyjnej. Pełnią też funkcję rozrywkową i eskapistyczną. Czy są niezbędne jak woda, jak powietrze, jak makaron? Oczywiście, że nie! Ale człowiek, kiedy zaspokoi jeden poziom piramidy Maslowa – idzie wyżej.

 

Czy influencerzy są niezbędni? Nie. Podobnie jak nowy iPhone czy telewizor. Ale czy są potrzebni? Nie powinniśmy tego tak rozpatrywać, bo influencer to nie strażak czy policjant. Są ważni, są pomocni dla osób, które liczą się z ich opinią czy oglądają/czytają ich aby mieć większą motywację.

 

Koronakryzys nic nie obnażył. Pokazał jednak, że ludzie mają pewną hierarchię potrzeb. 

Pokazał jak mało ważne stają się wyższe poziomy piramidy Maslowa, kiedy walą się fundamenty.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?