Restauratorzy, hotele, siłownie – te biznesy zostały skazane przez rząd na porażkę. Teraz się otwierają – mimo obostrzeń.

 

Nie dziwi mnie to wcale. Wręcz dziwię się, że nie stało się to wcześniej. Oczywiście od dawna trwa walka przedsiębiorców z systemem, który za nic ma zdrowy rozsądek, majątek i życie wielu ludzi, którzy zostają na lodzie. Przykładów jest wiele, ostatnio często przywoływana to kwiaciarnia na – nomen omen- lodzie w Szczecinie, gdzie klienci kwiaciarni mieli bodajże godzinę na wybór kwiatka.

 

No cóż, jak to mówił Stefan Kisielewski: „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju.”.

 

Najpierw górale, potem cały kraj

 

Na bardziej otwartą „wojnę” decydują się górale, którzy otwierają placówki, powstaje więc „góralskie veto”. Tutaj też się nie dziwię. Ludzie, którzy od lat żyli ze swoich biznesów zostali pozbawieni możliwości zarabiania. A coś jeść trzeba, i zaś coś się ubrać – mimo że galerie handlowe są zamknięte.

 

W ślad za góralami idzie cały kraj. Restauratorzy i siłownie otwierają firmy a prawnicy rozpowszechniają porady dla buntujących się przedsiębiorców.

 

Obywatelskie nieposłuszeństwo

 

Istnieje takie pojęcie jak obywatelskie nieposłuszeństwo – jak mówi Wikipedia to „ celowe działanie łamiące konkretne przepisy prawne w imię przekonania, że owe regulacje rażąco naruszają wartości istotne dla stosującego nieposłuszeństwo obywatelskie (połączone ze świadomością możliwości poniesienia konsekwencji prawnych)”*.

 

I właśnie teraz mamy tego przykład.

 

A dziwić się? Nie ma czemu. Nakładane zakazy i obostrzenia są, jak czytamy w wyrokach sądów, często nielegalne, tworzone ad hoc i zwyczajnie rujnujące życia.

 

*Wikipedia, Obywatelskie nieposłuszeństwo, https://pl.wikipedia.org/wiki/Obywatelskie_niepos%C5%82usze%C5%84stwo (dostęp 12/01/2021).

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 

Może zainteresują Cię poniższe posty?